Meie käest on sageli küsitud, mida teha, kui beebit vaevab köha. Kahjuks ringlevad erinevad viirused inimeste hulgas ja nii ei jää ka päris pisikesed neist täiesti puutumata.

Lihtsat ja kiiret lahendust sellele murele kahjuks ei ole. Küll aga toome alljärgnevalt välja mõned head nõuanded, mis aitavad lapse enesetunnet köha korral paremaks teha.

1. Anna lapsele juua

Palavikus nohusele-köhivale lapsele tuleks pakkuda sageli juua, mis võiks olla pigem leige-toasoe. Köha korral muudab rohke jook lima väljaköhimise kergemaks. Kui laps saab veel rinda, siis on rinnapiim loomulikult ideaalne valik. Isegi kui juba lisatoitu saav beebi keeldub haiguse alguses söögist, ei tasu väga muretseda- üldiselt on hea märk seegi, kui ta joob piisavalt. Küll enesetunde paranedes tuleb ka isu tagasi.

2. Auru tegemine

Auru võib koos titaga sisse hingata kasvõi auruses vannitoas, mugavaim on muidugi seda teha inhalatsiooniaparaadi abil. Titadega ei ole soovitatav auru sisse hingata kuuma veekausi kohal rätiku all, sest oht, et kauss läheb ümber ja laps saab viga, on liiga suur.

Artikkel jätkub pärast reklaami

3. Tõsta peaalust kõrgemale

Kuna öösel häirivad pikaliasendi tõttu kinnine nina ja köha last eriti, siis võib abi olla lapse peaaluse tõstmisest, selleks võib madratsi alla (imikutel kindlati mitte madratsi peale) panna näiteks mõne padja.

4. Õpeta last köhima

Köha paraneb üldjuhul köhides ja seetõttu tuleks juba maast-madalast õpetada last köhima ja ka nuuskama. Päris pisikesed seda muidugi veel ei oska, aga juba aasta-paarisele võib proovida õpetada paberitükikeste, sulekeste, seebimullide, õhupallide puhumist. Sügav sisse -ja väljahingamine on eelduseks, et laps suudab röga välja köhida. Alla aastasele lapsele ei tohi anda rögalahtistit, kuna imik pole võimeline ravimi toimel tekkinud rohket, vedelat lima välja köhima.

Tasub teada, et käsimüügi nohu-köha ravimid ei ravi ka täiskasvanud inimesel mitte kunagi haiguse põhjust (viirust või infektsiooni) ega lühenda viirushaiguse kestvust, vaid leevendavad konkreetseid sümptome. Alla aastasele lapsele ühtegi köharavimit anda ei tohiks, parem on isegi oodata kahe aasta vanuseks saamiseni.

Millal pöörduda perearsti poole ?

Alla kolme kuu vanustele beebidele võib viirushaigus osutuda väga ohtlikuks – harilikule viirusinfektsioonile võib oluliselt kergemini ja kiiremini lisanduda bakteriaalne põletik (näiteks kopsu- või keskkõrvapõletik). Samuti on suurem risk, et neil tekib vedelikupuudus, sest kui nina on kinni, tuleb näha kurja vaeva, et saada piim rinnast või pudelist kätte. Seega tuleks kindlasti võtta ühendust oma perearstiga, kui alla kolme kuu vanustel lastel on märgata esimesi haigusilminguid.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Perersti vastuvõtule tasuks tulla loomulikult ka siis, kui nohu ja köha ei taha kuidagi taanduda ja kaebused püsivad üle nädala. Perearst vaatab lapse üle, määrab vajalikud uuringud ja analüüsid, mis aitavad diagnoosi täpsustada.

Ülemiste hingamisteede nakkused on reeglina täiesti ohutud ja pealekauba enamasti iseenesest 3-7 päevaga mööduvad.

Soovitame kindlasti lugeda täisteksti Randvere Perearstikeskuse kodulehelt ning dr Kati Paali artiklit ajakirjas Kodutohter.