Kõrge kolesterool

Mida tähendab kõrge kolesterool

Kõrge kolesterooli tase tähendab seda, et teie veres on liiga palju rasvainet, mida nimetatakse kolesterooliks. Kõrge kolesterooli tase tähendab, et üldkolesterool on üle 5 mmol/L. Üldkolesterool jaguneb heaks- ja halvaks kolesterooliks, mille eesmärkväärtused on toodud allpool.

Miks on kõrge kolesteroolitase halb?

Kõrge kolesterooli tasemega ei kaasne mingeid sümptomeid – kuskilt ei valuta – ja seetõttu ei märgata seda õigeaegselt ning ei võeta tõsiselt vajadust kolesterooli alandada. Pikaajaline kõrge kolesterool toob endaga kaasa veresoonte seisundi halvenemise, mille tulemuseks on väga sageli südame- või ajukahjustus.

  • Kahjustunud veresooned võivad organis (nt süda, aju) puruneda (toob kaasa sisemise verejooksu) või ummistuda (toob kaasa verevarustuse häirumise ja organi kahjustuse).

Kolesterooli kuhjumine veresoontes on pikaajaline protsess ja kui kõrgest tasemest teadlik ei olda, siis esimene haiguse avaldumine võibki olla surmav. Seepärast on oluline, et inimesed oleksid teadlikud oma kolesteroolitasemetest ja hoiaksid seda kontrolli all.

Mis põhjustab kõrget kolesterooli taset?

Enamiku kehas olevast kolesteroolist toodab maks. Toiduga saame umbes 30% kolesteroolist, mistõttu sageli ei piisa LDL-kolesterooli langetamisel ainult toitumise muutmisest. Lisaks ebatervislikule toitumisele mõjutavad kolesterooli taset veel suitsetamine, vähene füüsiline aktiivsus, ülekaalulisus ja pärilikkus.

Mõne inimese puhul on kõrge LDL- ehk “halva” kolesterooli tase pärilik ja seda põhjustab geneetiline haigus nimega perekondlik hüperkolesteroleemia.

Selle põhjuseks on peamiselt rasvase toidu söömine, ebapiisav liikumine, ülekaalulisus, suitsetamine ja alkoholi joomine. Võib sõita ka peredes.
Kolesterooli taset saab alandada tervislikult toitudes ja rohkem liikudes. Mõned inimesed peavad ka ravimeid võtma.

Liiga palju kolesterooli võib teie veresooni blokeerida. See suurendab tõenäosust südameprobleemide või insuldi tekkeks.
Kõrge kolesteroolitase ei põhjusta tavaliselt sümptomeid. Seda saab teada ainult vereanalüüsist.

Eesmärk-väärtused tervel inimesel

Üldkolesterool võiks olla alla 5 mmol/L.
Hea kolesterool (HDL-C) võiks olla meestel üle 1.0mmol/L, naistel üle 1.2mmol/L.
Halb kolesterool (LDL-C) võiks olla alla 4mmol/L.

Üldkolesterool = hea kolesterool + halb kolesterool.

Kui teil on esinenud mõni südame- või veresoontega seotud haigus ja kasutate kolesterooli alandavaid ravimeid, siis on teie eesmärgid kindlasti madalamad.

Sümptomid

Kõrgel kolesteroolil ei ole sümptomeid mistõttu võib see jääda pikaks ajaks märkamatuks. Vereanalüüs (vaata ka: kolesterooli mõõtmine) on ainus viis selle tuvastamiseks ning õigeaegseks avastamiseks.

Põhjused

Kolesterool kandub läbi teie vere, seondudes valkudega. Seda valkude ja kolesterooli kombinatsiooni nimetatakse lipoproteiiniks. Sõltuvalt sellest, mida lipoproteiin kannab, on erinevat tüüpi kolesterooli. Nemad on:

Kõrge tihedusega lipoproteiin (HDL). HDL, “hea” kolesterool, kogub liigse kolesterooli ja viib selle tagasi teie maksa.
Lipiidiprofiil mõõdab tavaliselt ka triglütseriide, teatud tüüpi rasva veres. Kõrge triglütseriidide tase võib samuti suurendada teie südamehaiguste riski.

Tegurid, mida saate kontrollida – nagu passiivsus, rasvumine ja ebatervislik toitumine – aitavad kaasa kahjuliku kolesterooli ja triglütseriidide taseme tõusule. Oma osa võivad mängida ka teie kontrolli alt väljas olevad tegurid. Näiteks võib teie geneetiline struktuur raskendada teie kehal LDL-kolesterooli eemaldamist teie verest või selle lagundamiseks maksas.

Meditsiinilised seisundid, mis võivad põhjustada ebatervislikku kolesterooli taset, on järgmised:

Krooniline neeruhaigus
Diabeet
HIV/AIDS
Hüpotüreoidism
Lupus
Kolesterooli taset võivad halvendada ka teatud tüüpi ravimid, mida võite võtta muude terviseprobleemide korral, näiteks:

Vinnid
Vähk
Kõrge vererõhk
HIV/AIDS
Ebaregulaarsed südamerütmid
Elundite siirdamine

Risk factors
Factors that can increase your risk of unhealthy cholesterol levels include:

Poor diet. Eating too much saturated fat or trans fats can result in unhealthy cholesterol levels. Saturated fats are found in fatty cuts of meat and full-fat dairy products. Trans fats are often found in packaged snacks or desserts.
Obesity. Having a body mass index (BMI) of 30 or greater puts you at risk of high cholesterol.
Lack of exercise. Exercise helps boost your body’s HDL, the “good,” cholesterol.
Smoking. Cigarette smoking may lower your level of HDL, the “good,” cholesterol.
Alcohol. Drinking too much alcohol can increase your total cholesterol level.
Age. Even young children can have unhealthy cholesterol, but it’s much more common in people over 40. As you age, your liver becomes less able to remove LDL cholesterol.

Mida teha

  • Alustuseks, tea enda hea- ja halva kolesterooli taset. Vajaduse korral loe, kuidas kolesterooli mõõta ning tulemusi tõlgendada.
  • Korrigeeri enda elustiili. abi on nii enamast liikumisest kui ka tervislikumast toitumist.
  • Võta korralikult sulle arsti poolt määratud kolesterooli alandavaid ravimeid. Vajadusel uuri (või palu endale selgitada) mida need ravimid teevad ja mis on nende võtmise mõte.

Loe lisaks: NHS, Mayo Clinic