Riniit ehk nina limaskesta põletik

Riniit on nina limaskesta põletik. Seda võivad põhjustada allergeenid (allergiline riniit) või muud mitteallergilised tegurid, nagu nakkused, ravimisisaldusega dekongestandid, rasedus jne (mitteallergiline riniit).

Sümptomite kestuse alusel jagatakse riniit ägedaks (kestus alla 6 nädala) ja krooniliseks (kestuse üle 6 nädala) vormiks.

Allergiline riniit on tavaliselt krooniline ja selle sümptomid esinevad teatud ajal aasta jooksul (hooajaline) või sõltumata aastaajast (alaline). Loe lähemalt, mis on allergiline riniit.

Kõige tavalisem mitteallergilise riniidi alarühm on viiruslik riniit (külmetus). See on ka ninakinnisuse kõige sagedam põhjus.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Rinoviirused, respiratoone süntsütiaalviirus, paragripi- ja adenoviirused on mõned kõige sagedamini kindlaks tehtud vormid. Kuigi seda aetakse sageli segamini külmetusega, põhjustab grippi alati gripiviirus. Selle haigusnähud sarnanevad tavalise külmetuse sümptomitega (sealhulgas ninakinnisus ja vesine nohu), kuid on palju raskemad.

Bakteriaalne riniit võib alata iseenesest või tekkida viirusliku riniidi tüsistusena. Kõige sagedamini põhjustavad seda Streptococcus pneumoniae ja Moraxella catarrhalis’e bakterid.

Ülevaade kõige sagedamatest riniidi tüüpidest ja nende võimalikest põhjustest:

Riniidi tüüp Võimalikud põhjused
Viiruslik riniit (külmetus) Rinoviirus, paragripiviirus jne.
Bakteriaalne riniit Streptococcus pneumonia, Haemophilus influenza jne.
Vasomotoorne riniit Nina verevarustuse häired.
Medikamentoosne riniit Ravimisisaldusega dekongestandid (nt oksümetasoliin, ksülometasoliin).
Rasedusaegne riniit Suurenenud östrogeenisisaldus ja verevarustus.

Riniidiga kaasnevad tavaliselt järgmised sümptomid:

Sümptom Võimalikud põhjused
Ninakinnisus Põletikulistest veresoontest ja üleliigsest paksust limast tingitud limaskesta turse, mis raskendab ninahingamist.
Vesine nohu Ülemäärane vedela lima tootmine ninas.
Aevastamine Järgneb sageli nohule, tingitud püüdest uhtuda välja allesjäänud ärritajaid.
Ninaneelunohu Lima kogunemine nina tagaossa või kurku, tingitud liigsest või paksust limast.

Et nina on selle kõrval paiknevate elunditega otseses ühenduses, võib ravimata jäetud riniit tekitada selliseid tüsistusi nagu sinuiit (ninakõrvalkoobaste põletik ehk põskkoopapõletik), otiit (kõrvapõletik) ja bronhiit.