Köha on keha jaoks väga oluline kaitserefleks, mis aitab hingamisteid puhastada. Seetõttu ei ole vaja köha tingimata pärssida. Võimalusel tuleb ravida köha põhjust – kopsupõletikku ravitakse antibiootikumidega, obstruktiivset bronhiiti ravitakse bronhilõõgastitega, astmat ohjatakse bronhide limaskesta põletikku leevendavate ravimitega.

Viirusköha põhjust ravida ei saa, sest köha põhjustavatele viirustele toimivaid ravimeid ei ole. Viirusköha puhul antibiootikumidest kasu ei ole!

Alla kahe aasta vanusele lapsele rögalahtisteid anda ei tohi, sest nii väike laps ei oska veel hästi köhida.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Mida saab teha lapse köha leevendamiseks?

1) Puhasta lapse nina ja hoia nina kaudu hingamine võimalikult vabana.

Köhaärritust võib põhjustada nohusest ninast neelu valgunud sekreet või suu kaudu hingamisest kuivaks muutunud kurk. Abi on nina loputamisest hüpertoonilise või isotoonilise ninaspreiga.

2) Anna lapsele piisavalt juua.

Jook leevendab kurguärritust ja muudab lima väljaköhimise kergemaks. Jook võiks olla lapsele sobivalt kas soe või jahe, kuid mitte tulikuum. Öösel võib käepärast olla klaas vett – lonks või paar vett võib tõhusalt ärritusköha leevendada. Päeval võib pakkuda lisaks veele raviteed või mahla. Köha puhul ei sobi juua gaseeritud jooke.

3) Kergitada voodi peaalust veidi kõrgemale.

Öösel häirivad pikaliasendi tõttu kinnine nina ja köha last eriti. Siis võib abi olla lapse peaaluse tõstmisest, selleks võib madratsi alla panna näiteks mõne padja. Nii väheneb nohuse sekreedi valgumine neelu.

4) Köhaärritust aitab leevendada mesi.

Kuigi mee kasutamine köhaärrituse leevendamiseks on täiskasvanute seas võrdlemisi levinud, siis tuleb silmas pidada, et mesi ei sobi mee suhtes allergilistele lastele. Samuti ei tohi mett anda ka alla 12 kuu vanustele lastele! On esinenud juhuseid, kui imikud on mee kaudu jäänud botulismi.

5) Auru hingamine ehk inhalatsioon.

Köha leevendamiseks võib kasutada spetsiaalse aparaadi – nebulisaatori ehk aerosoolpihusti abil tehtud auru sissehingamist. Neid aparaate müüakse apteekides või elektroonikatarvete poodides. Nebulisaatorites võib kasutada isotoonilist soolalahust või destilleeritud vett. Nebulisaatori abil saab manustada ka mõningaid sissehingatavaid ravimeid.

Lastele ei tohi köha korral teha kuuma vee auru! Tulise veeauru hingamisega kaasneb väga suur põletuse oht! Kuuma vee tekitatud põletused on väga valusad, paranevad aeglaselt ja võivad jätta armid kogu eluks.  Ei ole soovitatav teha ka soodaauru, kuna sooda kuivatab limaskesti ja pigem soodustab köhaärrituse teket. Eeterlike õlide sissehingamine võib limaskesti ärritada, eriti allergilistel lastel.

Artikkel jätkub pärast reklaami

6) Ravimid, mis aitavad köha sümptomeid leevendada.

Alates 2 aasta vanusest võib köha leevendamiseks kasutada erinevaid köhasiirupeid apteegi käsimüügist. Väikemad lapsed ei suuda röga hästi välja köhida ja rögalahtistid võivad muuta nende hingamise raskemaks. Lastel kasutatavate ravimite puhul peaks kindlasti ettevaatlik olema ravimitega, mis ei sobi astmaatikutele või mõjutavad teiste ravimite (valuvaigistite või antibiootikumide) toimet. Luuderohu siirupi kasutamisel peaks teadma, et selle toime põhineb maoärritusel ja võib lastele ebamugav olla.

Kasutatud kirjandus: Hingamisteede ägedad infektsioonid lastel ning nende kodused ravivõtted, Eesti Perearstide Selts 2012