Paljude inimeste jaoks ei piisa ainult elustiili muutmisest, et alandada kõrget kolesteroolitaset veres ja seeläbi langetada enda südamehaiguste riski. Seepärast vajavad need inimesed kolesterooli taseme langetamiseks (düslipideemia raviks) ravimeid. Levinumad kolesterooli ravimid jagunevad järgmistesse gruppidesse:
- statiinid,
- esetimiib,
- PSCK9 inhibiitorid,
- inklisiraan.
Vajadusel kasutatakse neid ravimeid ka kombinatsioonis. Täpne ravimi valik ja halva kolesterooli (LDL-C) eesmärk sõltub patsiendi südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) riskist (1). Pikema ja väga põhjaliku loetelu kõigist kolesterooli alandavate ravimgruppidest leiate siit (inglise keeles).
Kolesterooli alandavat ravi alustab enamasti perearst aga võib alustada ka mõne teise eriala arst (endokrinoloog, kardioloog, jne).
Oluline teada:
- Ravi on eluaegne. Samas, kuna kolesterooli langusega langeb südamehaiguste risk, siis väga tõenäoliselt te elate kvaliteetset elu kauem.
- Ravimid ei ole enam kallid aga on väga tõhusad. Näiteks ühe kuu ravi hind statiinidega 2.66€. Varasemalt maksid need ravimid ~10x rohkem.
- Halva kolesterooli languse eesmärgi peaks saavutama 4-6 nädalaga. Eesmärgi saavutamisega ei peaks ootama kauem.
- Toidulisandid – esmavaliku ravimitest 10x kallimad aga vähem tõhusad. Kui kolesterooli languse eesmärki ei saavuta toidulisandi kasutamisel 4-6 nädalaga siis ravimitega alustamisega ei ole põhjust viivitada.
Mis on statiinid?
Statiinravi on düslipideemia ravi nurgakivi. Statiine soovitatakse kasutada maksimaalses talutavas annuses, et saavutada ravi eesmärkväärtusi. Kui LDL-C eesmärki ei saavutata, lisatakse staiini kõrvale esetimiib. Suure tõhususega statiinid langetava LDL-kolesterooli taset umbes 50% (1).
Statiinid on olnud kasutusel pikka aega ning neid on aastate jooksul muudetud ja täiustatud. Statiinid võib klassifitseerida kolme põlvkonda, lähtudes nende toimest ja efektiivsusest LDL-kolesterooli langetamisel. Esimese põlvkonna statiinid, mida Eestis sisuliselt ei kasutata, on lovastatiin, pravastatiin ja fluvastatiin; teise põlvkonna omad on simvastatiin ja atorvastatiin; ning rosuvastatiin ja pitavastatiin on kolmanda põlvkonna statiinid.
Statiini langetavad LDL-C (halb kolesterool) taset umbes 50% (1).
Eestis kasutatakse kõige enam atorvastatiini ja rosuvastatiini. Statiinravi ei ole kallis. 2023. aastal enim müüdud statiini (atorvastatiin 20mg annus) ühe kuu ravi hind on 2.66€.
—
Statiinid on teatud tüüpi ravimid, mida kasutatakse teie vere kolesteroolitaseme alandamiseks, aidates ära hoida südamehaigusi ja insuldi.
Statiinid töötavad sageli väga hästi. Need võivad suurte annuste korral vähendada teie LDL-kolesterooli taset umbes 30%, mõnikord isegi 50%.
Teile võidakse pakkuda statiine, kui teie veres on liiga palju LDL-kolesterooli (halb kolesterool) – olgu see siis põhjustatud teie elustiilist või perekondlikest edasikanduvatest geneetilistest seisunditest.
Nagu kõik ravimid, võivad statiinid mõnikord põhjustada kõrvaltoimeid. Tavaliselt need ei põhjusta, kuid kui teil on kõrvaltoimeid, peaks olema võimalik üle minna teisele statiinile või väiksemale annusele või proovida mõnda muud ravimit.
Kuidas statiinid toimivad?
Statiinid aeglustavad LDL-kolesterooli tootmist maksas, kus see toodetakse. Kuna maks ei tooda nii palju kolesterooli, eemaldab see teie verest kolesterooli, et koos sapiga toota, nii et teie vere kolesteroolitase langeb.
Statiinid aeglustavad LDL-kolesterooli tootmist, blokeerides ensüümi nimega HMG-CoA-reduktaas – statiinide meditsiiniline nimetus on HMG-CoA reduktaasi inhibiitorid. Ensüümid on organismis olevad valgud, mis kiirendavad normaalseid protsesse. Sel juhul LDL-i tootmine.
Mis on esetimiib?
Esetimiib on kolesterooli alandav ravim, mis esetimiib inhibeerib kolesterooli imendumist soolestikus (2).
Esetimiibi kasutatakse sageli koos statiiniga. Kuna need toimivad erineval viisil, nii et need toimed suurendavad teie kolesterooli veelgi alandamist. Esetimiib on ka kombineeritud tabletina koos simvastatiiniga (teatud tüüpi statiin).
PCSK9 inhibiitorid
PCSK9 inhibiitorid (mõnikord näidatud ka kui PCSK9i) on uut tüüpi ravimid vere kolesteroolisisalduse vähendamiseks.
Neid ravimeid tuntakse monoklonaalsete antikehadena, mis tähendab, et need on teatud tüüpi laboris valmistatud valk, mis võib seostuda teatud sihtmärkidega kehas. Sel juhul inhibeerivad nad maksas tekkivat valku nimega PCSK9.
Uuringud on näidanud, et inimestel, kellel on kõrge selle valgu tase, on kogu elu kõrge kolesteroolitase ja neil tekivad varakult südamehaigused, madala kolesteroolitasemega inimestel on aga madalam risk haigestuda südamehaigustesse. See avastus viis PCSK9 inhibiitorite väljatöötamiseni kolesterooli alandamiseks.
Praegu on kaks PCSK9 inhibiitorit – evolokumaab ja alirokuumab – ning hetkel on väljatöötamisel ka teised.
Kliinilistes uuringutes on need ravimid alandanud inimeste kolesteroolitaset enam kui poole võrra ja on tõestatud, et need vähendavad südame-veresoonkonna haiguste (südame- ja veresoontehaigused, nt südameatakk ja insult) riski.
PCSK9 inhibiitorite efektiivusust on iseloomustatud järgmiselt (4):
PCSK9 inhibiitor – langetab halba kolesterooli umbes 60%;
PCSK9 inhibiitor + suure tõhususega statiin – umbes 75%;
PCSK9 inhibiitor + suure tõhususega statiin + esetimiib – umbes 85%.
Inklisiraan
Inklisiraan on uus kolesterooli alandav ravim inimestele, kellel on kõrge kolesteroolitase või kõrge kolesterooli- ja triglütseriidide tase ja mida teiste ravimeetoditega piisavalt ei vähendata. Seda manustatakse süstimise teel iga kolme kuni kuue kuu tagant.
Inklisiraani saab kasutada kõrge kolesteroolitaseme alandamiseks olenemata sellest, kas see on põhjustatud geneetilisest seisundist või mitte. Seda võib kasutada ka segatüüpi düslipideemia raviks, kui teil on nii kolesterooli kui ka triglütseriidide tase tõusnud.
Inklisiraani soovitatakse kasutada väga suure kardiovaskulaarse riskiga patsientidel, kelle puhul statiinid ja esetimiib ei ole efektiivsed.
Loe lisaks: Heart UK, Düslipideemia (ITK)
Viited
1. 2019 Euroopa düslipideemia juhend (Eesti Arst)
2. Uut tüüpi ravim vere kolesteroolisisalduse vähendamiseks tuli koos olulise eelisega (Eesti Arst)
3. Safety of statins
Viimati uuendatud: 01.2024