Dr Airi Oeselg, Ida-Tallinna Keskhaigla
Suvi toob kaasa grilli- ning sageli muidki söögi- ja joogipidusid. Peale selle on inimestel kombeks puhkuse ajal lubada endale ühte-teist paremat kui tavaliselt. Seepärast satub doktor Airi Oeselgi sõnul iga päev erakorralise meditsiini osakonda ka mõni kõhunäärmepõletikku põdeja.
Ida-Tallinna Keskhaigla kirurg Airi Oeselg tõdeb, et suvel satub iga päeval erakorralise meditsiini osakonda mõni inimene, kellel diagnoositakse kõhunäärmepõletik. Enamasti on see küll kergel kujul, kuid inimesele tähendab sellest taastumine valuvaigisteid, erimenüüd ning sageli ka rikutud puhkuseplaane.
Artikkel jätkub pärast reklaami
“70 protsendil juhtudest on haiguse põhjuseks alkoholi liigtarvitamine, umbes 20 protsendil sapikivid ning ülejäänud juhtudel on kõhunäärme ärrituse vallandanud kas liiga rasvane toit või kõhutrauma,” ütleb doktor Oeselg. Vahel võivad erakorralise meditsiini osakonda toonud kõhuvalu käivitada ka mõni kasvaja või ravimid.
Põhipatsient keskeakünnisel mees
Kuigi oht haigestuda on kõigil, satuvad doktor Oeselja sõnul alkoholist põhjustatud kõhunäärmepõletikuga tema juurde tavaliselt 30ndate eluaastate lõpul olevad mehed. Miks sama koguse alkoholi tarbinud inimestest üks haigestub, teine aga mitte? Eeldatavasti seetõttu, et inimestel on organismis eri kogus alkoholi lõhustamiseks vajalikku ensüümi, rolli mängib ka geneetiline taust.
“Reeglina jõuab meie juurde inimene järsult ülakõhus rinnakorvi alla tekkinud valuga, mis võib kiirguda vöökujuliselt ka külgedele ja selga,” selgitab doktor Oeselg, lisades, et tavaliselt söömine suurendab vaevusi.
Kui põletiku põhjuseks on sapikivid, siis süveneb valu loetud tundidega, kuid alkoholist põhjustatud põletiku puhul jõuab valu haripunkti alles paari päeva pärast. Veidi võib valu leevendada kõveras pikutamine ehk nn looteasend. Ebaselged sümptomid nagu oksendamine, iiveldus, kõhulahtisus, isutus, palavik, ülakõhuvalu või naha kollasus pärast korralikku napsitamist või kõva rasvast kõhutäit võivad samuti viidata kõhunäärmepõletikule.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Diagnoosimiseks piisab vereproovist
Doktor lisab, et igasuguse tugeva kõhuvalu korral, mis poole kuni tunni jooksul ei leevendu, tuleb arsti poole pöörduda. “Kuigi enamikul haiglasse jõudnutest on õnneks diagnoositud pankreatiidi kerge vorm, siis igal viiendal arstiabi vajanutest on haigus siiski kiire kuluga,” paneb tohter kõigile südamele, et ootamatult tabanud tugevasse kõhuvalusse ei tohi kergekäeliselt suhtuda, sest see võib lõppeda ka surmaga.
Kõhunäärmepõletiku diagnoosimiseks piisab arsti sõnul lihtsast veenist võetud vereproovist. “Kõigile pankreatiidikahtlusega haigetele on ette nähtud ka kõhu ultraheliuuring – nii saab diagnoosida sapikividest põhjustatud põletikku, mis nõuab sootuks erinevat ravi kui alkoholist põhjustatud põletik. Näiteks kukkumise või kõhutrauma korral saadetaks inimene ka kompuutertomograafiasse,” selgitab doktor Oeselg.
Kuigi kergekujuline kõhunäärmepõletik laheneb ise kolme kuni viie päeva jooksul ja mingit eriravi ei vaja, tuleks tugeva kõhuvaluga siiski arsti poole pöörduda. Lisaks haigussümptomite leevendamisele aitab see ennetada edaspidiseid häireid kõhunäärme töös.
“Seevastu raske kõhunäärmepõletik nõuab pikaajalist haiglaravi, tekkida võib ka kõhunäärme osaline kärbumine. See omakorda on soodne pinnas bakteritele ja ka sepsisele. Kui raskes seisundis haige ei suuda ise süüa-juua, siis toidetakse teda makku asetatud sondi abil. Võib juhtuda, et haige vajab ka hingamisaparaati ning vahel harva on tulnud ka kõhunäärme surnud kude kirurgiliselt eemaldada,” räägib doktor Oeselg.
Kui pankreatiit on tekkinud sapijuha ummistanud kividest, tuleb inimesel kõigepealt sapiteede puhastamiseks sondi neelata ja seejärel sapipõis eemaldatakse. Raskemal juhul saadetakse patsient vahepeal vähemalt kuueks nädalaks koju ja kutsutakse siis tagasi plaanilisele sapipõie operatsioonile.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kuidas kaitsta kõhunääret?
Arsti sõnul peaks kõhunäärme ärrituse ja põletiku puhul hoiduma rasvastest söökidest.
“Kuna rasva lõhustava ensüümi tootmine on häiritud, võib haigus ägeneda. Seepärast võiks süüa jogurteid ja köögiviljasuppe. See ei tähenda, et peaks lihast täiesti loobuma, pigem tasub eelistada vähemrasvast liha, näiteks kanaliha. Väga head on mustikad ja punane greip,” aitavad kahes viimati nimetatus sisalduvad antioksüdandid doktor Oeselja sõnul samuti kõhunäärmel taastuda.
Põletike korral tasub alati palju juua, aga kindlasti mitte limonaadi ega muid mullijooke, vaid pigem lahjat teed ja vett.
“Kes kord juba kõhunäärmepõletikku on põdenud, peab kindlasti alkoholi tarbimist vähendama ning alkohoolset pankreatiiti põdenud inimesel kehtib elu lõpuni absoluutne alkoholi keeld,” on Ida-Tallinna keskhaigla kirurg Airi Oeselg resoluutne.
Samuti peavad kõik pankreatiiti põdenud loobuma saiatoodetest ja pastast, samuti punasest lihast ning kohvist. Vältida tuleb ka eeltöödeldud toite ja küpsetisi, samuti külmutatud pitsat, juustu, ubasid ja mune ning võid.
Vähemalt kuu pärast põletikku on keelatud ka suitsetada, seegi raskendab kõhunäärme taastumist.
Kuidas kõhunäärmepõletikku leevendada?
Selleks, et haigusest kiiremini paraneda:
- joo palju vedelikke, aga mitte mullijooke;
- söö korraga väiksemaid portsjoneid;
- eelista kergelt seeditavaid toite;
- loobu alkoholist;
- maga piisavalt;
- väldi füüsilist pingutust.
Allikas: Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehekülg