Kolesterooli mõõtmine

Kõrgel kolesteroolitasemel ei ole tavaliselt mingeid märke ega sümptomeid ning kolesterool võib olla kõrge ka noortel ja väliselt täiesti tervetel inimestel (nt geneetilistel põhjustel). Seetõttu soovitatakse kolesterooli kontrollida ka siis, kui olete noor, heas vormis ja tunnete end tervena.

Oluline: Palun ärge mõõtke ainult üldkolesterooli vaid laske määrata kolesterooli täisprofiil! Üldkolesterool ei anna väga palju infot tervise kohta. Täisprofiil (üld, LDL, HDL) seevastu annab väga palju infot ja aitab selle põhjal teha õigeid otsuseid.

Kõik inimesed võiksid olla teadlikud oma halva kolesterooli ehk LDL-kolesterooli tasemest. Miks nii? Suurenenud kolesteroolisisaldus veres on üks peamiseid südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktoriks (nt südamelihase infarkt ja insult).

Terve inimese kolesterooli eesmärk-väärtused on järgmised (1):

Üldkolesterool võiks olla alla 5 mmol/l.
Hea kolesterool (HDL-C) võiks olla meestel üle 1.0 mmol/L, naistel üle 1.2 mmol/L.
Halb kolesterool (LDL-C) võiks olla alla 3 mmol/l.

Üldkolesterool = hea kolesterool + halb kolesterool. Ainult üldkolesterooli mõõtmine ei anna kuigi palju infot. Tuleks mõõta ka hea (HDL) ja halva (LDL) kolesterooli sisaldust veres.

LDL-C – halb kolesterool, low density lipoprotein cholesterol, madala tihedusega lipoproteiin kolesterool,
HDL-C – hea kolesterool,
high density lipoprotein cholesterol, kõrge tihedusega lipoproteiin kolesterool

Riskigruppi kuuluvatel kaasnevate haigustega (diabeet, kõrge vererõhk, südamehaigused või ainevahetuse häiretega (metaboolne sündroom)) inimestel on eesmärkväärtused madalamad. Samuti on kolesterooli taseme eesmärk oluliselt madalam inimestel kes kasutavad kolesterooli alandavaid ravimeid. Kui teil on mure enda kolesterooli taseme pärast, siis palun pidage alustuseks nõu enda perearstiga.

Kus saab kolesterooli mõõta?

Kolesterooli mõõtmise puhul on oluline, et ei määrataks ainult üldkolesterooli vaid ka LDL ja HDL kolesterool. Esimene soovitus oleks mure korral pöörduda oma perearsti poole, kes saab vastava uuringu tellida. Ise saab usaldusväärselt ja soodsalt vastava vereanalüüsi teha järgmistes kohtades:

Apteekides mõõdetakse enamasti ainult üldkolesterooli ja selle mõõtmisel ei ole eriti mõtet. Kolesterooli kiirtestide ostmisel ei ole mõtet. Pigem võiks lasta laboris määrata, et analüüs oleks tehtud võimalikult korrektselt ja tulemused oleks arstile digiloost vaadatavad.

Kui sageli peaks kolesterooli määrama?

Kardiovaskulaarse riski hindamiseks soovitatakse kolesterooli mõõta iga 5 aasta järel alates 20. eluaastast (3).

Kes peaks kolesterooli mõõtma

Olenemata vanusest või enesetundest soovitatakse kõigil täiskasvanutel kolesteroolitaset kontrollida. Esimene kord võiks kolesterooli taset veres kontrollida 20ndate aastate alguses (2). Normist kõrgema taseme korral soovitatakse taset jälgida ka edaspidi. Eriti oluline on kolesterooli taset regulaarselt (vähemalt kord aastas) kontrollida riskigruppi kuuluvatel kaasnevate haigustega (diabeet, kõrge vererõhk, südamehaigused või ainevahetuse häiretega (metaboolne sündroom) inimestel.

Kolesterooli mõõtmine on oluline protseduur, mille abil hinnatakse organismis esineva kolesterooli taset. Kolesterool on rasva-sarnane aine, mis on vajalik keha normaalseks funktsioneerimiseks, kuid kõrge kolesterooli tase võib olla seotud südame-veresoonkonna haiguste riskiga.

Kolesterooli mõõtmiseks võetakse tavaliselt vereproov. See protseduur viiakse tavaliselt läbi meditsiinilises laboris või tervishoiuasutuses. Enne vereproovi võtmist peate sageli järgima teatud ettevalmistusjuhiseid, näiteks paastuda 9-12 tundi. See tähendab, et enne vereproovi võtmist ei tohi te süüa ega juua midagi peale vee.

Vereproovi võtmise ajal asetatakse kitsas kummipael ümber teie käe, et aidata leida sobivat veeni ja hoida seda paistes. Seejärel võtab meditsiinitöötaja steriilse nõela abil veenist väikese koguse verd, mis kogutakse torusse või süstlasse.

Vereproov saadetakse seejärel laborisse, kus seda analüüsitakse kolesterooli taseme määramiseks. Tulemused esitatakse tavaliselt millimoolides liitri kohta (mmol/L) või milligrammides detsiliitri kohta (mg/dL). Tavaliselt hinnatakse kolesterooli taset erinevate kategooriate alusel, nagu näiteks optimaalne, piiripealne, kõrge või väga kõrge.

Kolesterooli mõõtmine on oluline ennetav meede südame-veresoonkonna haiguste diagnoosimiseks ja ravi jälgimiseks. Regulaarne kolesterooli kontrollimine võimaldab varakult avastada võimalikke kõrvalekaldeid ja võtta vajalikke meetmeid tervise parandamiseks. Teie arst või meditsiinitöötaja selgitab tulemusi ja annab soovitusi vastavalt teie individuaalsetele vajadustele ja riskidele.

Miks peaks kolesterooli mõõtma

Kõrge kolesteroolitase võib põhjustada südameinfarkti ja insulti. Kolesterooli test koos muude lihtsate testidega, sealhulgas vererõhu test, KMI ja vöökoha mõõtmine, annavad teile hea ülevaate teie südame tervisest ja näitavad teile, kas peate tegema elustiili muutusi või vajate ravi.

Kolesterooli kontroll hõlmab lihtsat vereanalüüsi. Teie tervishoiutöötaja peaks kontrollima ka teist vererasva, mida nimetatakse triglütseriidideks, kuna need mõjutavad ka teie südame tervist.

Kas ma saan ise kodus kolesterooli testida?

Parem on lasta oma kolesterooli testida professionaalil, sest vere võtmine ja kolesteroolitaseme mõõtmine on oskuslik töö ning teie tulemusi mõjutab testi tegemise viis.

Me ei soovita koduseid kiirteste kasutada.

Millal peaksin kolesterooli kontrollima?

Usume, et kõik täiskasvanud peaksid teadma oma kolesteroolitaset, olenemata teie vanusest. Isegi kui teid pole kolesteroolikontrolli kutsutud, on hea mõte see ikkagi teha, sest see on ainus viis oma kolesteroolisisalduse teadasaamiseks.

Samuti peaks teile pakkuma tasuta kolesterooli testi, kui:

Olete 40-74 aastat vana

Teie perearst peaks teid kutsuma tervisekontrolli kord viie aasta jooksul vanuses 40 kuni 74 aastat. Tervisekontroll on mõeldud südamehaiguste, insuldi, neeruhaiguste, diabeedi ja dementsuse varajaste tunnuste tuvastamiseks. Sind kaalutakse ja mõõdetakse, kontrollitakse kolesterooli ja vererõhku ning esitatakse mõned lihtsad küsimused sinu tervise kohta.

Teil on suur südamehaiguste risk

Teie perearst või õde võib teile pakkuda ka kolesteroolitesti, kui teil on suurem tõenäosus südamehaiguste tekkeks. Näiteks kui see on esinenud teistel teie pereliikmetel, te suitsetate, olete ülekaaluline või teil on kõrge vererõhk, diabeet või teatud muud terviseprobleemid.

Teil on diagnoositud südamehaigus

Või muud seotud haigused, nagu insult, mini insult (TIA) või perifeersete arterite haigus (PAD).

Te võtate kolesteroolitaset langetavaid ravimeid

Teile tuleks pakkuda igal aastal testi.

Teie lähisugulasel on perekondlik hüperkolesteroleemia (FH)

Kui teie emal, isal, vennal, õel või lapsel on kõrge kolesteroolitase mõne geneetilise (päriliku) haiguse (nt FH) tõttu, tuleks teile pakkuda test, kui avastate, et seda tüüpi kõrge kolesteroolitase esineb peredes.

FH-ga inimeste lastele tuleks teha kolesteroolisisalduse kontroll 10. eluaastaks.

1. Heart UK
2. Synlab
3. MSD Manual

KUIDAS KOLESTEROOLI TASET ÕIGESTI MÕÕTA? 🤔

Loe lähemalt, kuidas kolesterooli taset õigesti mõõta ja miks peab mõõtma just LDL-kolesterooli ehk “halba kolesterooli”. (kolesterool.info)
Kolesterool.info →