Lipoproteiin A ehk S-Lp(a)

Lipoproteiin A ehk Lp(a) on  LDL-kolesterooli (ehk halva kolesterooli) komponent, mille tase veres on pärilik (geneetiliselt määratud) ega olene eluviisist. Kõrgenenud Lipoproteiin A tase veres suurendab oluliselt kõrge vererõhuga (hüpertensiooniga) patsientide südame-veresoonkonna haiguste riski (1).

Kõrgenenud Lp(a) tase on pärilik (geneetiliselt määratud) ning ei muutu inimese elu jooksul. Lp(a) taset tuleks mõõta igal täiskasvanul vähemalt üks kord elus.

Lp(a) määramine üks kord elus võib olla piisav (viide). Lipoproteiin A tase peaks olema alla 75 nmol/l.

Mis on lipoproteiin A ehk lühidalt Lp(a)

Lipoproteiin A on väikese tihedusega lipoproteiinile (LDL) sarnanev osake, koosnedes apolipoproteiin B100 molekulist, mille külge on disulfiidsillaga kovalentselt ühendatud
apolipoproteiin a molekul. Lipoproteiin a on väga aterogeense toimega. Kuna tema koostises sisalduv apolipoproteiin a on homoloogne plasminogeeniga omab Lp(a) ka
antifibrinolüütilist toimet, samuti trombogeneesi soodustavat toimet stimuleerides PAI-1 (plasminogeeni aktivaatori inhibiitor 1) sekretsiooni. Lipoproteiin a sünteesitakse maksas
ja metaboliseeritakse neerude kaudu. Lp(a) tase on geneetiliselt determineeritud, seda ei mõjuta vanus ega dieet ning väärtus seerumis on elu jooksul suhteliselt stabiilne,
varieerudes siiski sõltuvalt etnilisest grupist (nt afroameeriklastel on tavaliselt tase kõrgem kui valgel rassil).

Kardiovaskulaarset riski suurendab Lp(a) väärtus ≥ 105 nmol/L (3)

Lipoproteiin a näidustus ja kliiniline tähendus

Lipoproteiin a määratakse järgmistel näidustustel:

  • Perekondliku hüperlipideemia diagnoosimine, südamehaigus noores eas
  • Kardiovaskulaarse riski hindamine südame isheemiatõve, eelneva infarkti või insuldi korral, kui teiste lipiidide väärtused on normaalsed või väheste muutustega (1)
  • Südame- ja veresoonkonna haiguste tekke riski hindamine diabeediga, metaboolse sündroomiga ja kõrgenenud vererõhktõvega patsientidel (2).

Lipoproteiin a on iseseisev südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktor. Väga kõrge Lp(a) taseme (> 430 nmol/L) puhul on elupuhune kardiaalne risk suurenenud sarnaselt perekondlikule hüperkolesteroleemiale (5).

Lp(a) kõrgenenud sisaldust veres ei langeta statiinravi, kuid see on mõjutatav nt PCSK9 inhibiitorite jt uuemate lipiide langetavate ravimitega.

Kõigil aterosklerootilise kardiovaskulaarse haiguse riskiga patsientidel tuleks vähemalt ühekordselt määrata lipoproteiin a hulk. Eriti oluline on see lipiidelangetava ravi halva toimimise korral.

Lp(a) tavapärasest kõrgem tase võib esineda raseduse, kroonilise neeruhaiguse ja hüpotüreoosi korral ning madalamat taset võib esineda kroonilise maksahaiguse korral.

Tulemuste tõlgendamine (2)

  • Lipoproteiin a kõrgenenud tase viitab suurenenud riskile südame- ja veresoonkonna haiguste suhtes.
  • Lipoproteiin a kõrgenenud väärtused võivad esineda noores eas avalduva aterosklerootilise südamehaiguse ja insuldi korral.
  • Normist kõrgemaid väärtuseid leitakse ka II tüüpi diabeedi, metaboolse sündroomi, kilpnäärme alatalitluse, suitsetamise, raseduse, kroonilise neerupuudulikkuse, infektsioonide ja põletike korral.

Üldiselt

Lipoproteiin A, mida tuntakse ka kui Lp(a), on tüüp lipoproteiini, mida toodavad teie maksad ja mida leidub teie veres. Lp(a) koosneb kahest peamisest komponendist: madala tihedusega lipoproteiinist (LDL), mida sageli nimetatakse “halvaks” kolesterooliks, ja apolipoproteiinist A.

Lipoproteiin A on ainulaadne, kuna sellel on “kleepuv” komponent, mis võib suurendada vereklompide teket. Sellepärast võib Lp(a) suurenenud tase veres suurendada südame-veresoonkonna haiguste, näiteks südameataki või insuldi riski.

Lp(a) taset mõõdetakse vereproovi abil, tavaliselt osana üldisest lipiidiprofiilist. Kõrge Lp(a) tase võib olla osaliselt geneetiline ja selle tase võib olla suurem inimestel, kellel on perekondlik ajalugu südame-veresoonkonna haigustest.

Kuigi Lp(a) taset ei saa toitumise või kehalise aktiivsusega oluliselt mõjutada, võivad mõned ravimid, nagu niatsiin, aidata seda vähendada. Samuti on mõned uuringud näidanud, et teatud tüüpi kolesterooli alandavad ravimid, nagu statiinid, võivad vähendada Lp(a) taset.

Kuigi Lp(a) taseme mõõtmine ei ole osa tavalisest kolesterooli testist, võib see olla kasulik inimestele, kellel on suurenenud südame-veresoonkonna haiguste risk või kellel on perekondlik ajalugu nendest haigustest. Kui teil on kõrge Lp(a) tase, võib teie arst soovitada lisauuringuid või ravi, et vähendada teie südame-veresoonkonna haiguste riski.

Beat the odds of an early heart attack: How to communicate Lp(a) risks to your doctor effectively.

1. Regionaalhaigla
2. Synlab
3. Euroopa Kardioloogide Seltsi ja Euroopa Ateroskleroosi Ühingu (EAS) düslipideemiate juhis (2019) ning Euroopa Ateroskleroosi Ühingu (EAS) ja Euroopa Laborimeditsiini Föderatsiooni (EFLM) juhis (2019).
4. Lipoproteiin A kõrgenenud tase veres suurendab oluliselt hüpertensiooniga patsientide kardiovaskulaarset riski, Eesti Arst, 12.2022
5. Kliinikum (pdf)