Tavalise ehk mitte-allergilise nohu ravi sõltub sellest, mis on haiguse põhjuseks.
Mõningatel juhtudel, kui haiguse tekitajaks on viiruslik nakkus, siis ei pruugi ravi olla vajalik ning piisab lihtsalt nina sagedasest nuuskamisest. Haigust põhjustav nakkus möödub harilikult ühe kuni kahe nädalaga.
Väldi asju, mis nohu esile kutsuvad
Kui on teada mõni kindel asi, mis nohu esile kutsub, siis kõige mõistlikum oleks seda edaspidi vältida. Sageli on selleks suitsune ruum või saastunud õhuga keskkond.
Kui sul on tunne, et nohu võib olla mõne teise ravimi kõrvaltoime, siis aruta oma arstiga, kas selle ravimi saaks vahetada mõne teise vastu. Ninakinnisus esineb näiteks vererõhuravis kasutuses olevatel beetablokaatoritel, samuti vanematel erektsioonihäire ravimitel. Kindlasti ära ise ravi pooleli jäta vaid pea enne arstiga nõu.
Mõningal juhul võib nohu ja ninakinnisust esile kutsuda keemiliste nohuravimite (dekongestantide) liiga pikk kasutamine. Sellisel puhul on tegemist medikamentoosse riniidiga ehk nohuravimi sõltuvusega. Keemilise nohuravimi kasutamine tuleks koheselt lõpetada, kuigi see võib olla keeruline (nina läheb jälle kinni).
Viimaste andmete järgi ei tohiks keemilisi nohuravimeid kasutada üle kolme päeva, kuid parem on nende kasutamist üldse vältida.
Nohuga kaasnevat ninakinnisust aitab väga hästi leevendada nina loputamine ookeanivee lahusega. Öist ninakinnisust aitavad hästi leevedada antihistamiinikumid (vanema põlvkonna omad tekitavad lisaks unisust). Mõnikord kasutatakse nohu raviks ka ninakaudset hormoonspreid (nt flutikasoon), mida võib ka pikemalt kasutada. Samas hormooni sagedaseks kõrvaltoimeks on nina limaskesta kuivus – seda saab leevendada isotoonilise ookeanivee spreiga (hea oleks kui sisaldaks aaloet või mõnd pehmendavat lisandit).
Ninakäikude puhastamine
Sageli on mitte-allergilise nohu puhul sümptomite leevendamisel piisavaks nina loputamine hüpertoonilise ookeanivee lahusega.
Nina loputamine aitab nina käikudest eemaldada liigse lima ja ärritajad, mis võivad limaskesta põletikku esile kutsuda. Läbi selle leevenevad sümptomid.
Lahused, mis on nina loputamiseks mõeldud, leiab apteegist. Kõige sobivamad on ninaspreid, mida on mugav kasutada ja päeva jooksul kaasas kanda.
Nina peaks loputama mitu korda päevas ning hüpertoonilist ninaspreid võib kasutada kogu nohu perioodi. Nohu ennetamiseks sobib igapäevane ninahooldus isotoonilise ookeaniveega.
Ninaspreid ja ravimid
Nohu sümptomite leevendamiseks on apteegis saadaval erinevaid spreisid ja ravimeid (tabletid).
Antihistamiinikumid – põletiku vastase toimega, tänu millele väheneb ninakinnisus ja nina tilkumine. Saadaval erinevate tablettidena käsimüügis ja retseptiga.
Kortikosteroidi sisaldavad ninaspreid – Sarnaselt antihistamiinikumiga on neil põletiku vastane toime. Käsimüügis olev flutikasoon.
Antikoliinergilised ninaspreid – Aitavad vähendada ninas toodetava sekreedi (eritise) kogust ning läbi selle vähedavad nina tilkumist
Dekongestandid – Keemilised ninaspreid, mis kuivatavad nina ja ahendavad ninas olevaid veresooni. Läbi selle teevad nina lahti. Kindlasti ei tohi kasutada üle kolme päeva.
Enamus nendest ravimitest saab osta apteegi käsimüügist ilma retseptita. Enne ravimi kasutamist peaks kindlasti lugema pakendi infolehte, sest ravimid ei sobi kindlasti igaühele. Kui sa pole kindel, missugune võiks sulle kõige paremini sobida, siis pea nõu oma arsti, pereõe või apteekriga.
Dekongestantide puhul pea kindlasti silmas, et kasutaksid neid võimalikult lühikest aega, sest kasutamisel üle kolme päeva tõuseb risk sõltuvuse tekkeks (nina on kogu aega kinni). Sellest on aga väga keeruline vabaneda.