Keemiliste nohuravimite kasutamisega seotud ohtudest ollakse tänapäeval aina teadlikumad. Keemilisi ninaspreisid ei tohiks kasutada üle 72 tunni, sest nendest võib tekkida nohuravimi sõltuvus.1 See tähendab, et nina on pidevalt kinni ja nina saab lahti ainult ravimit kasutades. Täpselt nagu sõltuvus. Sõltumata aasta-ajast, isegi siis, kui patsiendil nohu tegelikult ei ole.
Rhinitis medicamentosa ehk ravimist põhjustatud nohu on ninakinnisus ilma eritise, nina tilkumise või aevastamiseta, mis tekib siis, kui keemilist nohuravimit (ksülometasoliin, oksümetasoliin) kasutatakse 3 päeva või kauem.2
Kui sage probleem on nohuravimi sõltuvus
Erinevad uuringud on näidanud, et umbes 9% ninakinnisusega arsti poole pöördunud patsientidest oli probleem tingitud nohuravimist (rhinitis medicamentosa).3 Teises uuringus, kus osales 119 allergoloogi, esines nohuravimist tingitud ninakinnisus 6,7% patsientidest.4 Seega probleem on tõsine ning patsiente tuleks teavitada piirangutest ravimi kasutamisel.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kuidas toimivad keemilised nohuravimid
Keemilised nohuravimid töötavad nii, et nad ahendavad neid veresooni, mis asuvad ninas. Tänu sellele tunneb patsient ennast paremini. Ühtegi teist sümptomit (eritis ninast, ninasügelus, aevastamine) keemilised ninaspreid ei leevenda.
Põletikuliste protsesside (infektsioon, allergia) puhul laienevad ninas paiknevad laiemad veenid. Keemiline nohuravim ahendab neid ja läbi selle loob inimesele tunde lahtisest ninast. Sama moodi nagu ravim mõjub laiematele veresoontele, ahendab ta ka pisikesi artereid. Seetõttu paistab nina sisesein ravimi manustamise järel kahvatu.
Sõltuvuse tekkemehanismid on erinevad. Sageli võib väheneda retseptorite arv, kuhu ravim toimib. See tekitab olukorra, kus sama toime saamiseks on vaja rohkem ja rohkem raviainet. Oluline on ka keha endapoolne tagasiside välisele mõjutusele. Kui viia kehasse pidevalt veresooni ahendavat ainet, siis keha hakkab ise tootma vastupidise toimega (veresooni laiendavat ainet), et taastada loomulik tasakaal. Kui veresooni ahendava aine (keemilise nohuravimi) kasutamine lõpetada, on tasakaal paigast ära ning nina on kinni.
Kuidas vältida sõltuvust
Vastavalt kaasaegsetele5 ravijuhistele on soovitav nohu ravis eelistada keemilistele ninaspreidele looduslikke. See tähendab ennekõike nina loputamist hüpertoonilise ookeanivee lahusega, et teha nina lahti ja vähendada turset. Ägeda nohu korral soovitatakse täiendavalt nina turse alandamiseks kasutada hormoonspreid (käsimüügis olemas flutikasooni sisaldav sprei).
Kui siiski otsustatakse kasutada keemilisi nohuravimeid (dekongestante), siis kindlasti mitte kauem 72 tundi. Seejärel peaks ravi jätkama ninaloputuslahusega.