Sind ootab ees järjekordne suvine väga mõnus grillipidu. Sageli võib pärast liha söömist jääda mulje, et kõht on liialt täis ning valdab raske täis-kõhu-tunne. Võib olla üllatav, et selles ei olegi süüdi liha kui toiduaine vaid see, kuidas sa sööd.
Alustame selles, et liha on tervislik toiduaine, mis seeditakse kehas peaaegu täielikult (97%). Ebamugavustunne grillipeol algab hoopis sellest, et sa muudad järsult oma toitumist ning keha ei suuda sellega lihtsalt nii kiiresti kohaneda.
Toidu seedimise eest hoolitsevad ensüümid
Seedimise eest kannavad kehas hoolt ensüümid. Olulisemad nendest lipaas, proteaas ja amülaas, mis hoolitsevad vastavalt rasvade (lipiidid), valkude (proteiinid) ja süsivesikute seedimise eest. Keha arvestab ensüümide tootmisel igapäevaselt tarbitavate toidukogustega ning on igal inimesel individuaalne sõltuvalt toitumisest.
Kui inimene suurendab järsult lihatoitude (näiteks grill-liha) tarbimist, siis organism ei suuda sellele piisavalt kiiresti reageerida ning kehas tekib lühiajaliselt seedeesnüümide (peamiselt lipaas) puudujääk. See puudujääk avaldub raske täiskõhutundena, mida on võimalik leevedada ensüümpreparaatide kasutamisega, et kompenseerida lühiajalist ensüümide puudujääki.
Kui kaua võtab aega toidu seedimine?
Lihtsustatult võib öelda, et toit läbib seedetrakti enamasti 24 kuni 72 tunniga. Seedimise aeg sõltub sellest, missuguseid toidu koguseid ja toiduaineid on söödud. Samuti sõltub seedimise aeg näiteks soost ja vanusest. Meestel läbib toit seedetrakti keskmiselt 33 tunniga ja naistel 47 tunniga.
Organismile kasulike ning toitaineterikaste liha- ja kalatoitude täielik seedimine võib võtta kuni 48 tundi. Tänu sellele püsib kõht kaua täis ning järgmise näljatunde tekkimiseni läheb kaua aega. Võrdluseks võime siia tuua rämpstoidu ja maiustused, mis on väga toitainetevaesed (kuid suhkrurikkad), mille puhul näljatunne ja vajadus uuesti süüa tekib juba mõne tunniga.
Soovitused
Lihatoitude kõrvale soovitame tarbida piisavalt vedelikku. Janujoogiks ja toidu kõrvale sobib vesi väga hästi. Selleks, et kogu kõht ei täituks ühekülgselt ainult lihaga, soovitame kõrvale süüa ka kergemini seeditavaid puu- ja juurvilju. Seda võiks teha näiteks salatina. Samuti on hea mõte söögikorda alustada salatiga, mis leevendab esimese näljatunde ning vähendab tõenäosust ülesöömiseks.
Seedimise kergendamiseks võib kasutada söögi ajal või pärast sööki seedimist kergendavaid ensüümpreparaate, mida saab osta apteegist. Sellega kompenseerid lühiajalise seedeensüümise puudujäägi kehas.
Toitumisalase teabe leidmiseks soovitame infoallikana kasutada Tervise Arengu Instituudi kodulehte toitumine.ee.
Allikad: Healthline,