Espumisan

Gaasivalu ravimid beebile ja sagedasemad vead nende kasutamisel

Kui laps nutab palju, võib sageli olla tegu imiku gaasivalude ehk koolikutega. Nagu öeldakse, siis kõigil nutvatel lastel ei ole koolikuid, kuid kõik lapsed, kellel on koolikud, nutavad.

Kõhugaaside teke on iseenesest täiesti normaalne protsess – rinnapiimas sisalduv laktoos (piimasuhkur) laguneb sooles mikroobide toimel, tekitades gaase. Kui gaase koguneb soolde ülemäära, põhjustab see kõhuvalu.

Teadusuuringud on näidanud, et beebidele mõeldud simetikooni tilgad aitavad lühendada gaasivaludest tingitud nutuhoogude kestust ning beebi magab rahulikumalt.

Nutuhoogude vähendamiseks on võimalik kasutada simetikooni sisaldavaid ravimeid, mis on saadaval apteegi käsimüügis. Need ravimid on imikutele ohutud, kuna ei imendu seedetraktist ning avaldavad toimet ainult gaasidele beebi soolestikus.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Espumisan

Apteegi käsimüügis on saadaval ravimeid erinevate nimedega.

Simetikooni sisaldavat ravimit tuleb lapsele anda enne igat toidukorda kas väikse lusikaga (enne imetamist) või pudelitoidu sisse segades. Läbi viidud uuringud kinnitavad, et enam kui pooled lastest saavad seda tüüpi ravimistest gaasivaludele leevendust.

Sagedasemad vead gaasivalurohu andmisel

Ravimit ei anta enne igat söögikorda

Simetikooni sisaldavaid tilkasid tuleb anda beebile enne igat toidukorda. Niiviisi leevenevad gaasivalud paremini. Kui ravimit ei anta järjepidevalt ja kasutamisse jäävad pausid sisse, siis ei pruugi imiku gaasivalud leeveneda.

Ravimit vahetatakse iga paari päeva järel

Uuringud on näidanud, et gaasivaludest tingitud nutuhoogude arv ja kestus väheneb märgatavalt, kui simetikooni on kasutatud igal toidukorral vastavalt ravimi pakendi infolehes toodud juhisele kolme või enam päeva jooksul.

Sageli aga antakse beebile simetikooni tilkasid ainult 1-2 päeva ning minnakse apteeki järgmise nimega ravimit otsima. Pigem tasub kasutada sama ravimit 3-4 päeva, igal toidukorral ning lasta toimel avalduda.

Kasutatakse probiootikume

Simetikooni tilkade asemel püütakse nutuhoogude vähendamiseks mõnikord kasutada probiootikume. Uuringud on näidanud, et koolikutega beebidel avaldavad probiootikumid hoopis vastupidist toimet –  nutuhoogude kestus pikeneb ning magamise aeg lüheneb.

Tasub meeles pidada, et gaasivalud tekivad tavaliselt teisel-kolmandal elunädalal ja mööduvad enamasti jälgi jätmata kui laps on saanud kolme kuu vanuseks.