Head nõuanded nohu raviks

Ravimid aitavad külmetushaiguste korral enesetunnet kindlasti parandada, kuid kahjuks ei aita need haigestumist ennetada, viirushaigust otseselt ravida või haiguse kestust lühendada.

Hea soovitus on haige olemise ajal juua piisavas koguses vedelikku, küllaldaselt puhata ning vajadusel leevendada haigussümptomeid piisavalt, et enesetunne oleks hea.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kuidas erinevaid sümptomeid leevendada:

Peavalu ja palavik ibuprofeen, deksketoprofeen
Ninakinnisus hüpertooniline ookeanivee ninasprei
Köha ja kurguvalu ambroksooli kihisevad tabletid või suukaudne lahus

Sooja soolvee kuristamine kurgus võib aidata leevendada kurguärritust. Veeauru sissehingamine võib aidata leevendada ninakinnisust mõneks ajaks, kuid kindlasti peaks auru tegemisel järgima ettevaatusabinõusid.

Apteegi käsimüügis olevad keemilised nohuravimid (dekongestandid) aitavad kuivatada nina limaskesta ja leevendada ninakinnisust, kuid kindlasti peaks vältima nende kasutamist üle kolme päeva. Kui keemilisi nohuravimeid kauem kasutada, siis võib tekkida nohuravimi sõltuvus ning nina limaskesta kahjustus.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kui nohuga kaasneb nina tilkumine ja silmade vesisus, võib proovida tavaliselt allergilise nohu ravis kasutatavaid antihistamiinikume. Samas peaks teadma, et osad käsimüügis olevad antihistamiinikumid põhjustavad unisust.

Käsimüügis olevad köha pärssivad ravimid külmetushaiguste puhul eriti efektiivsed ei ole. Pigem tasuks eelistada rögalahtistit (ambroksooli).

Hästi oluline on mõista, et tavaliselt viirusliku haigusena esinevat külmetust (sümptomid nohu ja köha) ei saa ravida antibiootikumidega. Antibiootikume kasutatakse bakternakkuste raviks. Külmetushaiguse põhjustajaks ei ole bakter vaid viirus. Need on kaks erinevat asja.

C-vitamiini ja siilkübarat kasutatakse ka sageli külmetushaiguse puhul, kuid nende efektiivsus ei ole tõestatud.

Kui kiiresti külmetushaigus möödub

Tavaline külmetushaigus on enamasti mööduv umbes nädala ajaga. Samas mõnikord, ka nõrgema immuunsüsteemiga inimestel võivad sümptomid püsida nädalaid.