Quixx ja Humer on nohu vastu esimene valik

Kinnise nina ja nohu puhul on esimene valik nina loputamine merevee lahusega. Seda soovitavad nii arstid kui ka ravijuhised.

Kinnise nina ja nohu puhul on esimene valik nina loputamine merevee lahusega. Seda soovitavad nii arstid kui ka ravijuhised. Kõige tuntumad tooted selleks on Quixx ja Humer, mida on võimalik osta igast apteegist.

Missugune lahus valida?

Oluline on teada, et merevee lahuseid on kahesuguseid.

  • Isotooniline on õrnem ja lahjem (soolsus 0.9%).
  • Hüpertooniline lahus on natuke soolasem (2.6%) aga tänu sellele ka nohu puhul tõhusam.

Isotooniline lahus (0.9%) ei tee nina lahti vaid ainult puhastab ja niisutab seda. Seetõttu sobib see hästi igapäevaseks ninahügieeniks ja -hoolduseks. Hüpertooniline lahus (2.6%) puhastab, niisutab ja lisaks teeb ka teeb nina lahti. Tänu sellele on seda sobiv kasutada näiteks viirusliku nohu puhul nohu raviks kogu nohu kestuse ajal.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Oluline on, et lahuse soolsus oleks õige. Seepärast ei ole soovituslik seda lahust ise kodus valmistada. Kui lahus on liiga lahja, siis see ei tee nina lahti. Kui lahus on liiga kange, siis see kipitab tugevasti ning kuivatab liigselt nina limaskesta. Lapsed, kelle nina on liiga soolase lahusega kõrvetatud ei ole nõus enam teist korda lapsevanemat oma nina loputama laskma. Kui lahus on õige soolsusega, siis on see protseduur lastele isegi meeldiv, sest lahtine nina teeb nende enesetunde ja hingamise paremaks.

Quixx merevee aerosoolid. Vasakul hüpertooniline Quixx acute ninahoolduseks ja ninakinnisuse raviks. Paremal isotooniline Quixx daily igapäevaseks ninahoolduseks ja niisutamiseks. Fotod Netiapteegist.

Kellele mereveega nina loputamine sobib?

Apteegis müügil olevatest lahustest leiab sobiva nii imikutele, lastele kui täiskasvanutele. Kuna lahuse toime on paikne, siis on see ohutu ja sobiv igas vanuses kasutamiseks.

Saadaval on väiksemas 30 ml pakendis spreid, mida on mugav kaasas kanda ja sobivad kasutamiseks kõikjal. Samuti on saadaval aerosoolid (100-150 ml), millest jätkub kauemaks (nt tervele perele), mille surve on tugevam kuid sellevõrra ka tõhusam nina puhastamisel ning mida võiks kasutada näiteks kraanikausi kohal.

Keemilisi nohuravimeid kasutatakse liiga palju

Eestis müüakse igal aastal umbes 600 tuhat pakendit keemilist ninaspreid, mistõttu peame käsitlema ka seda teemat. 😞

Artikkel jätkub pärast reklaami

Keemilisi ninaspreisid ei tohiks kasutada üle 72 tunni, sest nendest võib tekkida nohuravimi sõltuvus.1 See tähendab, et nina on pidevalt kinni ja nina saab lahti ainult ravimit kasutades. Täpselt nagu sõltuvus. Sõltumata aasta-ajast, isegi siis, kui patsiendil nohu tegelikult ei ole.

Erinevad uuringud on näidanud, et umbes 9% ninakinnisusega arsti poole pöördunud patsientidestoli probleem tingitud nohuravimist (rhinitis medicamentosa).1 Teises uuringus, kus osales 119 allergoloogi, esines nohuravimist tingitud ninakinnisus 6,7% patsientidest.2 Seega probleem on tõsine ning patsiente tuleks teavitada piirangutest ravimi kasutamisel.

KUIDAS KOLESTEROOLI TASET ÕIGESTI MÕÕTA? 🤔

Loe lähemalt, kuidas kolesterooli taset õigesti mõõta ja miks peab mõõtma just LDL-kolesterooli ehk “halba kolesterooli”. (kolesterool.info)
Kolesterool.info →