Lioton

5 asja, mida võiks teada nahasisestest veenilaienditest

Kuigi veenilaiendid on üks sagedaseimad kroonilisi healoomulisi haigusi, ei ole see teema oluline enne, kui inimene märkab muutust oma kehal. Nahasised kapillaarsed laiendid või siis “katkised kapillaarid” nagu neid mõnikord kutsutakse on veenilaiendite hulgas kõige sagedasem. Peamiselt tekivad nad jalgadele ning neid esineb 88% naistest ning 79% meestest.

Artikkel jätkub pärast reklaami
Lioton

1. Mis on nahasisesed veenilaiendid?

Õige termin on “teleangiektaasia” ning tegemist on nahasiseste veenide laienemisega. Sõltuvalt suurusest, võivad veenilaiendid oma värvuselt varieeruda – väiksemad on punased, suuremad sinakas-rohelised.

Vastupidiselt levinud eksiarvamusele – veenilaiendid võivad tekkida ka noortel. Kindlasti on täheldatav tendents, et vanusega läheb haiguse ulatus ainult laiemaks.

2. Kas nahasisesed veenilaiendid on seotud ulatuslikuma veenilaiendite haigusega?

Kuigi haigus algab sageli väikese võrgustikuna jalal, mis alguses väga ei häiri, võib aja möödudes siiski haiguse ulatus muutuda – laienevad nahaaluses koes olevad veenid, mis on omavahel samuti seotud. Seetõttu on oluline meeles pidadad, et ilma korraliku täpsustava uuringuta, isegi süütut pindmist võrgustikku, puutuma ei peaks.

Artikkel jätkub pärast reklaami
Lioton

3. Miks nahasisesed veenilaiendid tekivad?

Kõige olulisem mõjutaja on loomulikult geneetiline eelsoodumus. Mida rohkem on perekonnas teada erinevate veenilaiendite vorme, seda tõenäolisem on, et konkreetsel inimesel elu jooksul veenilaiendid välja kujunevad.

Teine põhjus võib olla varasem vigastus ja eelkõige nahatrauma (purustus). Sellisel juhul ei saa märkimata jätta, et korralik varasema anameesi võtmine ning täpsustav uuring on üliolulised, valimaks inimese jaoks parimat taktikat korrigeerimiseks.

4. Kas elustiil mõjutab nahasiseste veenilaiendite teket?

Minult küsitakse pidevalt, kas veenilaienditega patsient võib kanda kõrgeid kontsi ja istuda jalg üle põlve. Tegelikult ei ole sellealast tõestust keegi maailmas suutnud välja tuua.
Samas on kindlasti oma mõju veenilaiendite kui haiguse arengul väheliikuval elustiilil ning ülekaalul – need kindlasti soodustavad veenilaiendite teket. Lisaks on probleem pikemaajaline istumine. Nagu on teada, veenivere tagasijõudmiseks südamesse on väga oluline, et meie sääre ja reie-lihased töötaksid ja aitaksid verd edasi pumbata.

5. Kas veenilaiendite vastu aitavad pealemääritavad kreemid ning sissevõetavad tabletid?

Kuigi apteegis ja postimüügis pakutakse väga palju erinevaid preparaate, pole neist ükski suutnud tõestada oma toimet veenilaiendite eemaldamises pikemaajalisel kasutamisel. Soovi korral võib loomulikult kasutada ka kosmeetilisi vahendeid (peitekreemi), et veenilaiendid ei oleks nii silmapaistvad.

Jalal asuvate nahasiseste veenilaiendite korral on korrigeerimise valikmeetod eelkõige skleroteraapia. Seda võib korrigeerida teiste meetoditega, sõltuvalt haiguse ulatusest ja täpsustava uuringu andmetest. Ükskõik milliste veenilaiendite korrigeerimine erinevate meetoditega algab arsti konsultatsioonist.

Autor: Dr Veronika Palmiste, veresoontekirurg

Ära lükka varikoosiga tegelemist edasi! Dr Veronika Palmistega saad ühendust kirjutades talle Facebookis või e-maili aadressil veenilaiendid@gmail.com.