• Kasuta peavalu ravimiseks õiget ravimit
  • Õige aeg ravimi võtmiseks oleks tühja kõhuga
  • Võta ravimit õiges annuses

Peavalu on haigusseisund, mis  inimese elu oluliselt häirib. Kui pea valutab, võib see muuta inimese teovõimetuks – ei saa enam õppida või tööd teha. Iga inimese soov sellises olukorras on peavalust võimalikult kiiresti vabaneda. Alljärgnevalt toome välja kolm tõenduspõhist nõuannet, mis sageli tähelepanuta jäetakse.

Võta valu vaigistamiseks õiget ravimit õiges ravimvormis

Enimkasutatud käsimüügiravimid peavalu puhul on paratsetamool, ibuprofeen ja deksketoprofeen. Õige ravimi valimiseks pea nõu oma arsti või apteekriga. Kombineeritud ravimeid ehk liitpreparaate, kus on koos erinevad toimeained (näiteks paratsetamool+kodeiin+kofeiin), peavalu raviks kasutada ei tohi. Nende kasutamisega kaasneb sageli ravimi kasutamisest tingitud peavalu (medication overuse headache), millest vabanemiseks häid lahendusi ei ole.

Kui peavalule soovitakse kiiret leevendust, siis lisaks toimeajale on ka ravimvormi (tavaline tablett, kihisev tablett, pulber jne) õige valik oluline. Üldreegel on, et tavalise tableti toime saabub kõige kauem, kuna tableti lagunemine võtab maos kõige kauem aega. Tabletist kiirema toimega on graanulid ning suukaudsetest ravimvormidest kõige kiiremini saabub lahuse toime. Lahus võib olla tehtud näiteks kihisevast tabletist. Üldse kõige kiirema toimega on veeni süstitavad ravimid, sest nendel pole vaja imenduda ning ravim jõuab kohe vereringesse.

Paratsetamoolil on nõrk valuvaigistav toime. Ibuprofeenil on lisaks valuvaigistavale toimele ka põletikuvastane ning palavikku alandav toime. Kui peavaluga kaasneb palavik, siis võiks eelistatud olla ibuprofeen.

Õige ravimi valik sõltub ka kaasuvatest haigustest. Näiteks ibuprofeeniga peaks olema ettevaatlik inimene, kellel on mao- või kaksteistsõrmiksoole haavand. Paratsetamool ei oma seedetrakti kõrvatoimeid, kuid on vastunäidustatud maksapuudulikkusega patsientidel.

Ravimit võiks võtta tühja kõhuga (või enne sööki)

Peavalu ravimiseks sobivad käsimüügis olevad valuvaigistid – ibuprofeen, paratsetamool, deksketoprofeen (need on toimeained). Kasulik on teada, kuidas neid õigesti võtta. Ravimi toime avaldumise eelduseks on toimeaine jõudmine vereringesse. See tähendab, et toimeaine peab imenduma ning imendumine toimub tavaliselt peensooles. Peensool aga asub inimese kehas pärast magu.

Kui ravim võtta enne sööki koos klaasitäie leige veega, siis ta läbib tühja mao ja jõuab üsna kiiresti peensoolde. Peensooles raviaine (ehk toimeaine) imendub ning toime saab alata.

Kui ravim võtta koos söögiga või pärast sööki, siis toimeaine jääb maos toidumassi sisse pidama ning ei jõua imendumispaika. Toidumass võib maos püsida mitu tundi enne kui liigub edasi peensoolde. Sellest tulenevalt ravimi toime algus viibib. Eriti kaua võtab toime saabumine aega, kui ravimit võtta koos rikkaliku rasvase toiduga. Seega, kui teil on peavalu ja keegi soovitab teil võtta peavaluravimit alles pärast rasvase prae söömist, siis võite mõelda, kas te saate selle inimesega ikka hästi läbi.

Õige annus on oluline

Mida varem ravim peavalu tekkimisel sisse võtta, seda suurema tõenäosusega on sellest abi. Kindlasti tuleb tähelepanu pöörata adekvaatsele annustamisele. Ravimit tuleb võtta vastavalt pakendi infolehes toodud annustamise skeemile. Igaks juhuks “natukene” ravimi võtmist ei ole enamasti piisav. Kõige halvem on ravimi ala-annustamine, kuna sellisel juhul ei saada ravitoimet kuid võib saada kõrvaltoimed. Väiksema annuse kasutamise ja selle mittetoimimise puhul võidakse arvata, et ravim ei aita. Mõnikord on sellisel puhul kasu annuse korrigeerimisest (tõstmisest).

Toimeaine Annustamine täiskasvanul Maksimaalne ööpäevane annus
Paratsetamool 500-1000 mg iga 4…6 tunni järel. Maksimaalselt 4000 mg ööpäevas.
Ibuprofeen 200…400 mg ibuprofeeni, annustamise intervall ei tohi olla väiksem kui 6 tundi. Maksimaalselt 1200 mg ibuprofeeni ööpäevas.