Kui palju maksab PSA test ja kus seda teha saab

Erinevate eesnäärmehaiguseid puudutavate kampaaniate keskseks üleskutseks on olnud soov, et ka ilma eesnäärmekaebusteta kuid riskigruppi kuuluvad mehed läheksid PSA testi tegema. See test on lihtne vereanalüüs, millega saab avastada eesnäärmevähki haiguse edukalt ravitavas staadiumis.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Ülimalt väärtuslikuks teeb PSA testi asjaolu, et eesnäärmekasvaja rakkudest vabaneb verre mitmeid kordi rohkem PSAd kui tervest eesnäärmekoest. Tänu sellele saabki PSA testi edukalt kasutada eesnäärmevähi varaseks diagnoosimiseks.

PSA testi soovitatakse kord aastas teha kõigil meestel alates 50-ndast eluaastast. Eesnäärmetesti tegemise hind sõltub, kas seda teha perearsti juures, tasulise teenusena laboris või koduse kiirtestina. Hind erineb kordades!

Vaata ka: Mis on PSA test?

Perearsti juures – tasuta*

*Nagu kirjutas hiljaaegu Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel, siis tasuta asju pole olemas. On olemas tasutud asjad.

Perearstidel on võimalik teha PSA testi nii, et patsient selle eest ise otseselt ei tasu. Küll aga tasutakse selle eest kaudselt läbi maksude. Perearstidel on ette määratud kindel aastane uuringufond, millest on võimalik finantseerida patsiendile vajalikke uuringuid. Siiski, PSA-testi ennetava uuringuna – erinevalt emakakaelavähi ja rinnavähi uuringutest – riik eraldi ei finantseeri.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Me ei kutsu üles ilma eesnäärme kaebusteta ja riskigruppi mitte kuuluvaid (väga noori) mehi pöörduma perearsti poole sooviga igaks juhuks “tasuta” PSA testi teha. Tasub teada, et iga 7-50-aastase patsiendi kohta on perearstil ette nähtud uuringufond 19.20€ aastas. Kui kõik terved noored mehed läheksid igaks juhuks (ilma riski ja kaebusteta) PSA testi tegema, siis kulub uuringufondi raha kiiresti ära ja ei jätku enam raha päriselt haigetele inimestele vajalike uuringute tegemiseks. Püüame olla mõistvad.

Synlab laboris tasulise teenusena – 13,10€

Täpselt sama PSA testi, mida saaksite teha perearsti juures, on võimalik ise tasulise teenusena tellida Synlabi laborist. Synlab’i verevõtukohas tuleks anda vereproov ja tellida endale soovitud uuring, milleks antud juhul on PSA. Testi hind (06.09.17 seisuga) on: PSA test 9.10€ + verevõtt 4€. Kui oled iseseisvalt laboris PSA testi teinud, siis palun anna sellest teada ka oma perearstile, kes saaks näidu haigusloos fikseerida. See aitaks hiljem hinnata PSA muutumise dünaamikat aastate lõikes.

Testist loe lähemalt Synlab’i patsiendiportaalist.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kodune kiirtest, mida me ei soovita – 28€

Eesnäärme kiirteste müüakse apteekides või pakutakse üsna agresiivselt ka telefoni teel. Kiirtest näitab ainult seda, kas PSA sisaldus veres on üle 4 ng/ml või alla selle. Kiirtest ei anna ühtegi numbrilist väärtust, mida oleks võimalik perearstil haigusloos fikseerda PSA ajas muutumise hindamiseks. Samuti ei tähenda väärtus alla 4 ng/ml, et PSA sisaldus veres oleks normi piires, kuna ületab kõikide vanusegruppide vanusespetsiifilisi mediaanväärtusi. Kiirtest annab väga vähe infot.