Sageli on mehe tervist puudutavate kampaaniate üleskutseks teha PSA testi. See on lihtne, soodne ja kiire vereanalüüs, millega on võimalik avastada eesnäärmevähki.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Miks selline üleskutse?

Eesnäärmevähk on levinuim pahaloomuline kasvaja Eesti meestel – 10,000 patsienti ning 1,000 uut haigusjuhtu igal aastal. Erinevalt paljudest teistest vähiliikidest on seda suhteliselt lihtne avastada ning õigeaegse avastamise korral on see üsna hästi ravitav.

Millisel juhul peaks PSA testi tegema?

Esmakordselt peaks PSA testi tegema siis, kui oled mees ja saanud 50 aastaseks. Mehed, kelle lähisugulastel (isa, onu või vend) on diagnoositud eesnäärmevähki, peaksid  eesnäärmekontrolli minema isegi juba 40 aastaseks saades.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Eesnäärmevähk kulgeb algfaasis ilma kaebusteta, mistõttu on hea mõte test igaks juhuks ikkagi ära teha. Noorematel meestel on eesnäärmevähki haruharva. Noortel, ilma eesnäärme kaebusteta ja riskigruppi mitte kuuluvatel meestel ei ole väga mõtet seda testi “igaks juhuks” teha.

Kus saab seda testi teha?

Esiteks, ära tee seda koduse kiirtestina! Mine pigem Synlab laborisse või perearsti juurde. Nii saad olla kindel, et analüüs on tehtud korralikult ning saad ka testi tulemuse (numbriline väärtus) oma perearstile edastada.

Loe lisaks: Kui palju maksab PSA test ja kus seda teha saab?