Diabeet ja pankrease alatalitlus – võimalikud seosed

Käesolev artikkel käsitleb diabeediga kaasnevate seedehäirete põhjuseid.

Eestis on põeb diabeeti umbes 70 000 inimest ning kui sina juhtud olema üks nendest tuhandetest, siis tead, kui oluline on pankrease roll insuliini tootmisel ja kui oluline on ära hoida diabeedi tüsistusi. Kuid sa ei pruugi olla kuulnud pankrease eksokriinsest alatalitlusest – haigusest, mis puudutab hinnanguliselt pooli insuliinsõltuva diabeediga (tüüp I) inimestest ja paljusid II tüüpi diabeediga inimesi.

Pankreasel on kaks peamist ülesannet. Esiteks, toota insuliini, mis reguleerub veresuhkru taset, ja teisi hormoone. Seda nimetatakse pankrease endokriinseks funktsiooniks (toota insuliini). Rakud, mis toodavad insuliini (pankrease saared) asuvad pankreases kõrvuti teiste rakkudega, mille ülesandeks on toota seedimiseks vajalikke ensüüme. Seda nimetatakse pankrease eksokriinseks funktsiooniks (toota seedeensüüme).

Kui sul on pankrease alatalitlus, siis see tähendab, et pankreas ei ole võimeline tootma seedimiseks vajalikke ensüüme või on olulised pankrease juhad blokeeritud (ummistunud). Selle tulemusena ei pääse ensüümid seedetrakti, kus nad peaksid toitu lagundama. Pankreasse kinni jäänud ensüümid asuvad seedima pankreast ennast, mille käigus kahjustuvad ka need rakud, mis toodavad insuliini.

On olemas erinevaid teooriaid sellest, kuidas eksokriinne pankrease alatalitlus ja diabeet võiksid olla omavahel seotud.

  • Diabeet kahjustab pankrease kude. Lahkamised on näidanud diabeediga inimestel on tavalisest rohkem pankrease põletikku ja pankrease koe kahjustusi, mis viitab sellele, et diabeediga patsientidel võib olla suurem risk eksokriinse pankrease alatalitluse tekkimiseks. Diabeediga inimestel on suurem ägeda pankreatiidi tekkerist võrreldes ilma diabeedita inimestega.
  • Pankreatiit põhjustab diabeedi teket. Inimestel, kes on põdenud ägedat pankreatiiti on suurem risk diabeedi väljakujunemiseks. Samuti võib ägeda pankreatiidiga patsientidel samal ajal esineda diabeeti (kuna pankrease funktsioon on häirunud). Diabeediga on seotud ka teisi pankrease haiguseid nagu tsüstiline fibroos.
  • Diabeedi tüsistusena võib välja kujuneda eksokriinne pankrease alatalitlus. Diabeetiline neuropaatia – tõsine diabeedi tüsistusena kaasnev närvikahjustus – võib häirida pankrease rakkude suhtlemist neuronitega, mis täidavad eksokriinfunktsiooni. Närvikahjustuse tõttu ei tunne inimene pankreatiidiga kaasnevat tugevat valu nii väljendunult.

Nõuanne

Pankrease ensüüme (pankreatiini) sisaldavaid suukaudseid preparaate soovitatakse kasutada patsienditel, kellel on väljendunud pankrease alatalitlus. Varajane pankrease ensüümide kasutamine võib aidata ennetada ja pidurdada 2. tüüpi diabeedi süvenemist, kuna koormus pankreasele väheneb. Selle tulemusena peaksid leevenema ka diabeediga kaasnevad seedehäired.

Allikad:
J Cardiometab Syndr. 2008 Fall;3(4):234-43.
The Connection Between EPI and Diabetes

KUIDAS KOLESTEROOLI TASET ÕIGESTI MÕÕTA? 🤔

Loe lähemalt, kuidas kolesterooli taset õigesti mõõta ja miks peab mõõtma just LDL-kolesterooli ehk “halba kolesterooli”. (kolesterool.info)
Kolesterool.info →