Kui pankreatiit ägeneb, tuleb kindlasti korrigeerida elustiili – välistada alkohol ja suitsetamine. Need on kaks kõige tõsisemat tegurit, mis halvendavad kroonilise pankreatiidi kulgu ja kutsuvad esile haiguse ägenemist.

Süüa tuleb väikestes kogustes, 5–6 korda päevas. Toit peab olema väherasvane. Keelatud on marinaadid, praetud, rasvane ja terav toit ning kanged puljongid, mis avaldavad kõhunäärmele märkimisväärset ergutavat toimet.

Valu leevendamine on kroonilise pankreatiidi ravis esimene ja äärmiselt oluline samm. Ägenemisperioodil ja valude korral määrab arst valuvaigistid. Nõrgema valu leevendamiseks võib apteegist võtta ibuprofeeni või deksketoprofeeni. Kõhunäärme igakülgse ravi hulka kuuluvad kindlasti maohappe eritumist vähendavad ravimid (omeprasool, famotidiin jt), spasmolüütikumid (drotaveriin) ja seedimist soodustavad ensüümid (pankreatiin). Igakülgne ravi aitab valu vähendada ja põletikku leevendada ning kõhunäärmenõre õiget voolu ja seedekulgla toimimist taastada.

Pankreatiini sisaldavad preparaadid võtavad toidu seedimise funktsioonid kõhunäärmelt enda peale ja vähendavad selle koormust.

Preparaadi tarvitamine kergendab toidu seedimist ja normaliseerib rooja siis, kui järgitakse arsti määratud dieeti ja muudetakse eluviisi. On oluline meeles pidada, et annuse ja tarvitamise kestuse määrab arst. Seedeensüümide tarvitamise vajadus võib püsida pikka aega. Ägeda pankreatiidi diagnoosimisel on ensüümpreparaatide tarvitamine vastunäidustatud. Kui haigus muutub krooniliseks, võib seedimishäirete leevendamiseks kasutada pankreatiini sisaldavaid ravimeid.

Pankreatiidi kroonilise ja pika kulu korral ei suuda kõhunääre enam täielikult rahuldada organismi ensüümivajadust, sest jätkub normaalse koe asendumine sidekoega (armkoega), mis ei tooda ensüüme. Sellisel juhul määrab arst ensüümpreparaatide tarvitamise pikema aja jooksul. Toidu seedimine on organismi üldtervise seisukohast väga oluline.