Lioton

Pindmine veenipõletik ja selle lokaalne ravi

Pindmine veenipõletik ehk tromboflebiit on seisund, mille puhul pindmine veen on katsudes tunda “tükina”, veeni kohal on nahk kuumav ning punetav, sageli esineb ka valulikkust.

Pindmise veenipõletiku korral eritatakse nn. spontaanselt tekkivat muutust – mingit põhjust veeniseina põletiku tekkeks ei olegi ning pole ka mõnest välisest faktorist tingitud muutust (näiteks veenikanüül).

Pindmine tromboflebiit ei tähenda koheselt olulisi haiguslikke muutusi süvaveenidel, kuid ulatusliku haiguse puhul on alust mõelda ka võimalikule kaasuvale süvaveenitromboosile. Seetõttu võiks patsient pöörduda vähemalt perearsti poole esmase pindmise tromboflebiidi korral, et olukorda ja raviplaani koos hinnata.

Artikkel jätkub pärast reklaami
Lioton

Pindmise tromboflebiidi korral on iseloomulik, et veenisein muutub jäigaks ning põletikuliseks. Kuna tekib veresoone seina muutus, mis on iseeneset verehüübimist soodustav protsess – siis leiame enamus juhtudest haigestunud veeni sees ka verehüübe ehk trombi. Ka lihtsamal juhul tekitab tromboseerunud pindmine veen põletikku ümbritsevas koes, mis paraneb väga aeglaselt ning põhjustab subjektiivset ebamugavustunnet. Olenevalt inimese taluvusest ka erineva tugevusega valu.

Ebameeldiv pindmise veenipõletiku korral on haiguse kordumine. Kui pole tegemist mõnest välisfaktorist tingitud haigestumisega, siis spontaanselt tekkiv veenipõletik näiteks laienenud veenikomus võib hakata korduma.

Pindmist tromboflebiiti tekib kergemini jalal juba varem olnud veenilaiendites – sellistes väljaveninud veenides on verevool aeglasem ning kui pole harjumist kompressioonravi regulaarselt kasutada, on ka võimalus veenipõeltikuks suurem. Kindlasti ei ole ainus põhjus pindmise veenipõletiku tekkeks veenilaiendid, sest vastasel korral ei saaks inimene ilma veenipõletikuta aastaid varasemalt olla. Lihtsalt mitmete halbade asjaolude kokkulangemisel (pikk lennures, mõni muu põhjus pikemaaegseks istumiseks või seismiseks, stress) tekib veenipõletik kergemini kui muidu.

Artikkel jätkub pärast reklaami
Lioton

Kuidas pindmist veenipõletikku ravida?

Pindmise veenipõletiku korral on tähtis hinnata haiguse ulatust. Rohkem resurssi nõudev on kindlasti ultarheli abil hindamine, kuid lihtsam on visuaalne vaatlus. Kui punetav ning katsudes valulik ala ei laiene, siis on tavaline taktika lokaalne ravi hepariini sisaldava geeliga, kompressioonravi kogu jala ulatuses ning mittesteroidsed põletikuvastased valuvaigistid. Antibakteriaalne ravi ei ole esmavalik ning selle määramise põhjuseks võiks olla ka muude põletikutunnuste olemasolu.

Pindmisest veenipõletikust paranemine võtab reeglina mitu kuud. Ka põletikus veeni kohal nahale tekkiv hüperpigmenteerunud ala taandub pikema aja jooksul. Kui veenipõeltiku tekke üheks soovustavaks faktoriks oli veenilaiend, siis selle konkreetse veenilaiendi kirurgilist korrektsiooni saame planeerida alles täieliku paranemise järgselt. Ka sellisel juhul võib põletikujärgselt tekkiva armistumise tõttu veenilaiendi eemaldamine olla mitte väga lihtne tegevus ning võimalik, et jääb visuaalselt inetum arm. Seetõttu on alati lihtsam eemaldada veenikomusid enne põletiku teket – siis, kui on tegemist pelgalt kosmeetilise muutusega.

Artikkel jätkub pärast reklaami
Lioton

Kuidas vältida pindmiseid veenipõletikke?

  1. Sul on jalal kobrutavad veenilaiendid – soovitame kasutada regulaarselt kompressioonravi, et mitte lasta tekkida veenipaisu. Tänapäevane seisukoht on, et piisab sellise surveastmega kompressioonist (SUKK, SUKAPÜKSID), mis on võimalik jalga tõmmata ning mis leevendab subjektiivseid kaebusi
  2. Sul on hirm veenipõletike ees – kahjuks ei ole olemas sellist ravimit või määret, mis likvideeriks võimaluse veenipõletikeks ka siis, kui inimesel ei ole kobrutavaid veenilaiendeid. Soovitan elada aktiivset elu, vältida võimalikke traumasid, mis sunniks voodirežiimile. Pikematel lendudel soovitan valida tooli, millelt saad püsti tõusta ning seda võimalust kasutada. Kindlasti on abi pikemaaegsel seismisel või istumisel labajalgade liigutamisest – et parandada veenivere liikumist.
  3. Vajalik veenikanüüli asetamine – kui veenikanüül on õigesti pandud, siis tavaliselt veenipõletikku ei teki. Oluline on meditsiinipersonalile teada anda, kui veenikanüüli kaudu manustatav ravim tekitab jäsemel valu. Kindlasti on vaja jälgida, et üks veenikanüül ei jääks ühele kohale pikaks ajaks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Lioton

Lõpetuseks

Pindmine veenipõletik ei ole üksinda eluohtlik haigus ning kui on selged põhjused, miks haigestumine on tekkinud, piisab reeglina lokaalsest ravist. Kahjuks tunneb patsient mitmeid kuid haigestumise jääknähte ning veenipõletik võib ootamatult korduda.

Ära lükka varikoosiga tegelemist edasi! Dr Veronika Palmistega saad ühendust kirjutades talle Facebookis või e-maili aadressil veenilaiendid@gmail.com.