Üleliigseid gaase ja sellest tingitud kõhuvalu esineb praktiliselt igal beebil, ometi kannatavad mõned imikud selle all rohkem kui teised, viies värsked lapsevanemad suurde ahastusse. Lakkamatult nuttev ja gaasivaludes vaevlev laps võib abituks muuta kogenumagi ema.

Gaasivalud ehk koolikud kimbutavad kuni 40% imikutest ja nutt on ainuke viis, kuidas pisike saab vanemaid oma murest teavitada. Rusikareegel on, et gaasivalud tekivad teisel-kolmandal elunädalal ja mööduvad enamasti kui laps on saanud kolme kuu vanuseks.

Kõhugaaside teke on iseenesest täiesti normaalne protsess – rinnapiimas sisalduv laktoos (piimasuhkur) laguneb sooles mikroobide toimel, tekitades gaase. Kui gaase koguneb soolde ülemäära, põhjustab see kõhuvalu. Usutakse, et gaaside väljutamist imikutel raskendab nende ebaküps seedesüsteem, kuid kindlasti pole see ainus gaasivalude tekkepõhjus.

1. Ära unusta ennast

On ülioluline, et ema-isa saaksid vahepeal ka veidi puhata ja ennast „laadida”. Imikute gaasivalud on küll healoomuline probleem, kuid last vaevavad koolikud on vanemate jaoks sageli suur väljakutse ning valude leevendamine pikk katsetuste jada. Perioodi üle-elamiseks läheb tarvis palju jaksu, sisemist rahu ja teadmist, et see kõik on mööduv.

Alati tasub julgelt arstiga arutada kõiki gaasivaludega seotud hirme ja muresid, ka seda, kui väsimus ennast liigselt kimbutama kipub.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Espumisan

2. Rinnaga toitmisel võiks lasta lapsel süüa ühest rinnast piisavalt kaua

Õhku satub seedetrakti ka süües – seda nii rinnast kui lutipudelist imedes. Rinnapiima koostis muutub iga imetamiskorra jooksul. Esmalt saab imik eelpiima, mis on lahja ja sisaldab palju valke ning laktoosi, lõpupiim aga on kaloririkkam sisaldades rohkem rasva. Imikud, kes söövad liiga sageli ja vähe korraga, saavad ainult eelpiima ning neil esineb gaasivalusid rohkem. Seetõttu võiks lasta lapsel süüa ühest rinnast piisavalt kaua või pakkuda talle järgmisel korral sama rinda, et laps saaks ka lõpupiima kätte.

3. Ema toitumine võib mõjutada gaasivalude esinemist

Imetav ema võiks jälgida, millised toidud tal endal kõhupuhitust põhjustavad ning millised last liigselt erutavad (kohv, šokolaad, õunad, herned, kapsas, tsitruselised, pähklid jms). Kui laps ei talu piimavalku, võib ka ema joodud piim põhjustada lapsel gaase, kõhulahtisust ja -valu. Vajadusel võib ema jätta “kahtlased” toidud mõneks ajaks menüüst välja ja jälgida lapse enesetunnet. Endale liigseid piiranguid seada pole siiski mõtet – lähtuda tuleb ikka ja ainult oma lapsest ja konkreetsest kogemusest.

Pudelist rinnapiimasendajat saavate laste söötmisel tuleks veenduda, et lutis olev auk on õige suurusega – liiga suur ava põhjustab ülesöömist ja kugistamist, liiga väike aga sunnib last liigselt õhku neelama. Rinnapiimaasendajat uisapäisa vahetada pole mõtet, kuid kui imikul esineb allergia lehmapiimavalgu suhtes, tuleb üle minna hüpoallergeensele segule ja võimalik, et probleemid kaovad.

4. Tasub proovida erinevaid võtteid, et leida need, mis leevendavad just sinu lapse gaasivalusid

Täielikult vabastab lapse gaasivaludest ainult aeg, kuid kõhupuhituse leevendamiseks on siiski mitmeid võtteid – tuleb lihtsalt hakata neid järjest läbi proovima, ning leida enda lapsele sobivaim.

Kõige tõhusam on loomulikult lapse süles hoidmine, õrn kiigutamine, lapsega toas ringi kõndimine. Imikut niiviisi ära hellitada ei ole võimalik, vastupidi – laps tunnetab ema-isa lähedust ja rahuneb kiiremini. Kui käed väsivad, võib abiks võtta kõhukoti, kandelina või kiigutada last hällis. Ema lohutav hääl või laul on tõhus vahend lapse rahustamiseks. Last võiks hoida püstises asendis, et gaasid saaksid vabalt väljuda, kuid on ka beebisid, kes rahunevad hoopis kõhuli (kuid NB! Last ei tohi jätta kõhuli magama – esineb imikute äkksurma oht).

Pool tundi peale söötmist võib kõhule asetada kehasooja (36-37°C) õlikompressi või teha kõhule õrna massaaži kellaosuti liikumise suunas 15 -20 minuti jooksul.

On lapsi, kes rahunevad silmapilkselt autos või vankris, paljudele meeldib vaikne taustamüra (näiteks töötava pesumasina hääl). On beebisid, kellele meeldib olla tihedalt teki sisse mähitud ja teisi, kes saavad abi soojast vannist, kolmandaid rahustab luti imemine.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Espumisan

5. Gaasivalu ravimid apteegist

Apteegi käsimüügis on saadaval ka ravimid, mis hõlbustavad kõhugaaside väljutamist. Ravimit tuleb lapsele anda igal toidukorral kas lusikast või rinnapiimaasendaja sisse segades. Need ravimid on imikutele ohutud, kuna ei imendu seedetraktist. Läbi viidud uuringud kinnitavad, et enam kui pooled lastest saavad seda tüüpi ravimistest gaasivaludele leevendust.

Kõhugaasid on lapse jaoks ohutud, kuid tasub tähele panna, et gaasivalude varjus ei “magataks maha” mõnda tõsist ja ägedat sekkumist nõudvat haigust. Kui beebi käitumine muutub teistsuguseks, nutt kõlab isemoodi, lapsel ilmnevad palavik, oksendamine, kõhulahtisus või väljaheites on verd, tuleks kindlasti arstiga ühendust võtta.