4 nõuannet pisikese lapse köha puhul

Meie käest on sageli küsitud, mida teha, kui beebit vaevab köha. Kahjuks ringlevad erinevad viirused inimeste hulgas ja nii ei jää ka päris pisikesed neist täiesti puutumata.

Lihtsat ja kiiret lahendust sellele murele kahjuks ei ole. Küll aga toome alljärgnevalt välja mõned head nõuanded, mis aitavad lapse enesetunnet köha korral paremaks teha.

Loe edasi “4 nõuannet pisikese lapse köha puhul”

Mis on köha ?

Aegajalt esinev köha või köhatamine on normaalne. Kuid köha, mis püsib pikka aega on sageli märk haigusest.

Köha on reflektoorne hingamisteede kaitsemehhanism, mille abil organism püüab takistada hingamisteedes olevate ärritajate liikumist sügavamale kopsu.

Köha tekib hingamisteedes olevate närvide ärrituse tagajärjel, mille tulemusena tekib järsk väljahingamisliigutus ja õhk surutakse kiiresti kopsudest välja.

Loe edasi “Mis on köha ?”

Köha täiskasvanul

Köha on oma olemuselt järsk, plahvatuslik õhu väljavool kopsudest ning ühtlasi üks kõige sagedasematest arsti poole pöördumise põhjustest. Hääl, mis köhatusega kaasneb, tekib häälepaelte tugeva kokkulöömise tulemusena.

Köha eesmärk on puhastada hingamisteid sisse hingatud mustusest (tolm, mida leidub sissehingatavas õhus) ja kaitsta kopse. Inimesed köhatavad eesmärgipäraselt (vabatahtlikult) või spontaanselt (kontrollimatult suutmata, seda maha suruda).

Loe edasi “Köha täiskasvanul”

6 nõuannet lapse köha leevendamiseks

Köha ei ole tingimata vaja pärssida. Võimalusel tuleb ravida köha põhjust.

Köha on keha jaoks väga oluline kaitserefleks, mis aitab hingamisteid puhastada. Seetõttu ei ole vaja köha tingimata pärssida. Võimalusel tuleb ravida köha põhjust – kopsupõletikku ravitakse antibiootikumidega, obstruktiivset bronhiiti ravitakse bronhilõõgastitega, astmat ohjatakse bronhide limaskesta põletikku leevendavate ravimitega.

Loe edasi “6 nõuannet lapse köha leevendamiseks”

Köha etikett

Mis põhjustab hingamisteede infektsioone

Hingamisteede infektsioone, nt grippi, bronhiiti ja kopsupõletikku või teisi nn külmetushaigusi põhjustavad tavaliselt erinevad viirused või bakterid. Need nakatavad nina ja kurgu limaskesta ehk ülemisi hingamisteid. Bronhiidi või kopsupõletiku korral on haaratud ka hingamisteede alumised osad. Tavalisteks haigustunnusteks on palavik, nohu, köha või kurguvalu, raskematel juhtudel hingeldus või hingamisraskus.

Loe edasi “Köha etikett”

Tervishoiuameti soovitused gripihaige koduseks raviks

Tavalisemad gripi kaebused on kõrge temperatuur, kurguvalu, köha ja nohu. Gripp ei alga tavaliselt nohuga.

Gripi A(H1N1)v – (uus gripp, seagripp, pandeemiline gripp) kliiniline pilt meenutab tavalise hooajalise gripi pilti ja suurem osa ei vaja ravimeid ega haiglaravi.

Tavalisemad gripi kaebused on kõrge temperatuur, kurguvalu, köha ja nohu. Gripp ei alga tavaliselt nohuga. Muud võimalikud haigusnähud on valu jäsemetes, peavalu, külmavärinad ja väsimus. Oksendamine ja kõhulahtisus ei ole tüüpilised kaebused, aga võivad esineda. Lastel võib olla kõhuvalu.

Loe edasi “Tervishoiuameti soovitused gripihaige koduseks raviks”