Pankreatiit ehk kõhunäärme põletik

Pankreatiit on pankrease ehk kõhunäärme põletikuline haigus. Pankreas on pikliku kujuga, umbes 15 cm pikkune pirniviilukujuline organ. Pankreas paikneb ristisuunaliselt keskel ülakõhus mao taga kõhu tagaseinal. Pankreas toodab seedimiseks vajalikke ensüüme ja organismi veresuhkru jaotust ja -kasutamist kontrollivat hormooni (insuliin).

Loe edasi “Pankreatiit ehk kõhunäärme põletik”

Pankreatiidi tekkepõhjused

Kuidas kõhunäärme põletik tekib

Äge kõhunäärme põletik tekib siis, kui pankrease toodetud ensüümid aktiveeruvad juba näärme sees ja hakkavad pankreast hävitama.

Normaalse seedimise korral liiguvad aktiveerimata kõhunäärme ensüümid kõhunäärmejuha ehk pankreasejuha kaudu peensoolde, kus nad muutuvad aktiivseks ja aitavad toitu seedida. Pankreatiidi korral muutuvad ensüümid aktiivseks juba kõhunäärme sees. See toob endaga kaasa kõhunäärme koe kahjustuse, põhjustab põletikku ja teisi sümptomeid, mis pankreatiidiga kaasnevad.

Loe edasi “Pankreatiidi tekkepõhjused”

Diabeet ja pankrease alatalitlus – võimalikud seosed

Käesolev artikkel käsitleb diabeediga kaasnevate seedehäirete põhjuseid.

Eestis on põeb diabeeti umbes 70 000 inimest ning kui sina juhtud olema üks nendest tuhandetest, siis tead, kui oluline on pankrease roll insuliini tootmisel ja kui oluline on ära hoida diabeedi tüsistusi. Kuid sa ei pruugi olla kuulnud pankrease eksokriinsest alatalitlusest – haigusest, mis puudutab hinnanguliselt pooli insuliinsõltuva diabeediga (tüüp I) inimestest ja paljusid II tüüpi diabeediga inimesi.

Loe edasi “Diabeet ja pankrease alatalitlus – võimalikud seosed”

Kuidas kroonilist pankreatiiti ravitakse?

Kui pankreatiit ägeneb, tuleb kindlasti korrigeerida elustiili – välistada alkohol ja suitsetamine. Need on kaks kõige tõsisemat tegurit, mis halvendavad kroonilise pankreatiidi kulgu ja kutsuvad esile haiguse ägenemist.

Süüa tuleb väikestes kogustes, 5–6 korda päevas. Toit peab olema väherasvane. Keelatud on marinaadid, praetud, rasvane ja terav toit ning kanged puljongid, mis avaldavad kõhunäärmele märkimisväärset ergutavat toimet.

Loe edasi “Kuidas kroonilist pankreatiiti ravitakse?”

Arstivisiidi kokkuleppimine

Pöördu viivitamatult arsti poole, kui kõhuvalu on nii tugev, et ei ole võimalik rahulikult paigal istuda või leida enda jaoks mugavat asendit.

Kui sümptomid on teistsugused, siis lepi kokku kohtumine enda perearstiga. Kui arst kahtlustab pankreatiiti, siis suunatakse teid vajadusel edasi eriarsti juurde (gastroenteroloog) või Erakorralise Meditsiini Osakonda.

Loe edasi “Arstivisiidi kokkuleppimine”

Täiendavad kroonilise pankreatiidi ravi võimalused

Sõltuvalt häire raskusest võib pankreatiidi puhul olla vajadus ka täiendavaks sümptomite raviks.

Valuravi. Kroonilise pankreatiidiga võib sageli kaasneda püsiv kõhuvalu. Arst või apteeker oskab soovitada sobiva ravimi, millega kõhuvalu leevendada. Selleks sobivad erinevad valuvaigistid (nt. ibuprofeen, deksketoprofeen vm.). Kui valu on väga tugev ja ei leevene, siis peaks kindlasti arsti poole pöörduma.

Loe edasi “Täiendavad kroonilise pankreatiidi ravi võimalused”