Seoses kohe varsti algava “Septembris ei joo” kampaaniaga on põhjust vaadelda üht alkoholiga tihedalt seotud haigust. Selleks on pankreatiit ehk kõhunäärme põletik.
Kõhunääre on oluline organ inimese kehas (paikneb ülakõhus), mis osaleb veresuhkru taseme reguleerimises ja toidu seedimises. Kui pankreas saab kahjustada, siis mõjutab see oluliselt tervet keha. Pankreatiidi foonil võib välja kujuneda diabeet või pankrease vähk. Samuti lühendab kõhunäärme põletik inimese eluiga.
Kuigi kergekujuline kõhunäärmepõletik laheneb ise kolme kuni viie päeva jooksul ja mingit eriravi ei vaja, tuleks igasuguse tugeva kõhuvalu korral, mis poole kuni tunni jooksul ei leevendu, siiski arsti poole pöörduda. Igal viiendal arstiabi vajanust on haigus kiire kuluga. Loe lähemalt…
Suitsetamine ja alkohol peamised põhjustajad
Teadusuuringutes on kirjeldatud, et ~50% juhtudest on kõhunäärme põletik tingitud liigsest alkoholi tarvitamisest. Rootsis läbi viidud uuringus oli 48% haigusjuhtudest seotud alkoholi tarvitamisega, 47% juhtudest oli tekkepõhjus teadmata. Ühtlasi on väga oluliseks riskifaktoriks suitsetamine ning pankreatiidi haiged peavad suitsetamisest kindlasti loobuma.
Kuigi oht haigestuda on kõigil, satuvad Eesti arsti vastuvõtule alkoholist põhjustatud kõhunäärmepõletikuga tavaliselt 30ndate eluaastate lõpul olevad mehed.
Eestis üle tuhande haige
Kõhunäärme põletik on haigus, mille levimuse kohta ei ole kahjuks eriti täpseid andmeid. Põhjuseks asjaolu, et selle diagnoosimiseks ei ole head meetodit. Prantsusmaal läbi viidud uuringutele tuginedes võib öelda, et pankreatiiti esineb umbes 140 inimesel 100,000-st. See tähendab, et Eestis võiks olla üle tuhande patsiendi.
Kui nüüd mõelda, et ~50% juhtudest on haigus tingitud liigsest alkoholi tarvitamisest, siis tundub, et ~50% haigestunutest – Eesti mastaabis 500 inimest – on lühendanud asjatult oma eluiga.