Lastearst: Kui lapsel on palavik, siis…

Kui Teie tavaliselt rõõmsameelne laps muutub virilaks, keeldub isegi oma lemmiksöögist, tahab olla pikali või läheb täiesti tavatul ajal magama, võib arvata, et laps on jäänud haigeks. Katsudes lapse otsaesist või kuklatagust, tunduvad need soojemad kui muidu ning Te kahtlustate lapsel palavikku.

Mis on palavik?

Palavik on kehatemperatuuri tõus normist kõrgemale. Palavik on haigusega kaasneva põletiku tunnus ja organismi loomulik reaktsioon haigusetekitajate vastu. Seega on palavik kaitsereaktsioon. Liiga kõrge palavik võib aga muutuda organismile kahjulikuks, isegi ohtlikuks.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Lapse normaalne kehatemperatuur on keskmiselt 36-37 kraadi. Kehatemperatuur on madalam hommikuti ja kõrgem pealelõunal kella nelja ja kuue vahel, aga ka pärast füüsilist koormust. Imikutel ja väikelastel võib kehatemperatuur tõusta ka nutmise ja ülekuumenemise, samuti liiga soojalt riietamise või väga soojas viibimise tõttu. Kõige tavalisemad palaviku põhjused lastel on mitmesugused ägedad haigused.

Palavikuks loetakse kehatemperatuuri:

 • kaenla alt mõõdetuna üle 37,4 °C
 • pärakust mõõdetuna üle 38,1 °C
 • kõrva kuulmekäigust mõõdetuna üle 37,6 °C
 • suust mõõdetuna üle 37,8 °C

Üldiselt ollakse harjutud rääkima just kaenla alt kraaditud kehatemperatuurist. Kui kraadite last pärakust ja kraadiklaas näitab 38,0 °C, mis on ~0,5 kraadi kõrgem kui kaenla alt kraadides, siis kaenla alt mõõtes on tulemus 38,0 °C – 0,5 °C = 37,5 °C.

Kuidas last kraadida?

Nagu nägite, on kehatemperatuuri mõõtmise piirkondi päris mitu. Iga lapsevanem leiab oma lapsele, tema vanusele ja endale kõige sobivama kraadimise viisi.

Temperatuuri mõõtmine pärakust

Kõige täpsem, kiire, sobib hästi imikutele. Mõõtmistulemused saate ~1 minuti jooksul. Kraadides last pärast ravimite andmist, on oluline teada, et kui pärasooles on palju roojamasse, avalduvad kehatemperatuuri muutused aeglasemalt.

Temperatuuri mõõtmine kõrvast

Kuulmekäigust ehk kõrvaaugust temperatuuri mõõtmine on kiire, kerge, mugav ja sobib peaaegu kõigile, kuid vajab spetsiaalset termomeetrit. Mõõtmise tulemuse saate ~3 sekundi pärast. Ärge üllatuge, kui saate kummastki kõrvast erineva temperatuuri, siis tuleb mõõtmist lihtsalt korrata.

Temperatuuri mõõtmine kaenla alt

Vana ja kõige enam läbiproovitud, kuid aega nõudev. Laps peab olenevalt kraadiklaasist 3-5 minutit paigal püsima. Kui laps on väga higine, tuleb kaenlaalust enne kraadimist veidi kuivatada. Kindlasti peab kontrollima, kas kraadiklaas on korralikult kaenlaaugus, ning veenduma, et kraadiklaasi ja keha vahele ei jää riideid, muidu on tulemus ebatäpne.

Temperatuuri mõõtmine suust

Mugav, kuid õige tulemuse saamiseks tuleb meeles pidada, et lutitaolise termomeetriga kraadides peab imik seda „lutti” korralikult imema, ei tohi samal ajal nutta ega läbi suu hingata. Soovitav on, et vahetult enne kraadimist laps ei sööks.

Teistsuguseid termomeetreid ei või imikute ega väikelaste suust kraadimiseks kasutada, sest nad võivad kraadiklaasi katki hammustada.

Kas digitaalne termomeeter või klaasist kraadiklaas?

Digitaalse termomeetriga saate tulemuse ruttu, kuid elektroonika on hästi tundlik ja korduvatel mõõtmistel võib saada erinevaid tulemusi. Samuti tahab enamik digitaalseid termomeetreid kahe mõõtmise vahel veidi puhata.

Klaasist kraadiklaasid on aegade jooksul kindlalt läbiproovitud, kuid veidi aeglasemad, võivad kergesti puruneda ning ei sobi hästi temperatuuri mõõtmiseks suust.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Mida teha palavikus lapsega?

Kerge palavik

Kaenla alt mõõdetuna on temperatuur 37,4-38,5 °C. Mõõduka kehatemperatuuri tõusu puhul, kui lapse üldseisund on hea, pole palavikku langetavaid ravimeid vaja anda. Last tuleb piisavalt joota ja õhemalt riietada!

Laps ei pea tingimata voodis olema, ta võib liikuda ja mängida. Siiski võib liigne füüsiline koormus palavikku veelgi tõsta. Andke lapsele palju ja tihti juua! Parimad on leiged joogid: jõhvika- või punasesõstramorss, ravimteed mustast sõstrast, vaarikast, pärnaõitest. Kui laps väga higistab, võib anda ka vähese mineraalide sisaldusega, ilma gaasideta mineraalvett.

Kui laps on punetav ja käed-jalad soojad, võib kasutada vanu läbiproovitud koduseid ravivõtteid. Võtke laps riidest lahti, imikul tuleb kindlasti ära võtta ka mähkmed! Laps katta õhukese linaga, mitte tekiga.

Veega üle hõõrumine: vesi peab olema leige (36-37 kraadi), mitte külm! Lapse otsaette võib panna jaheda veelapi. Eriti soodustab kehatemperatuuri langemist kaela- ja kubemepiirkonna ning kaenlaaluste jahutamine veega. Ülehõõrumise kasu on suurem, kui vette lisada veidi viina. Lapsele võib teha ka viinasokke, sealjuures peab lahus sisaldama võrdsetes osades vett ja viina. Kui sokid muutuvad kuivaks, aga kehatemperatuur ei ole langenud, võib sokid uuesti märjaks teha.

Kui teete ülehõõrumisi ja viinasokke, tuleb kindlasti jälgida, et käed-jalad ei muutuks liiga jahedaks, sest siis pole Teie tegevusest enam kasu ning lapse enesetunne võib hoopis halveneda. Kindlasti ei tohi ülehõõrumisi teha, kui lapsel on külmavärinad!

Keskmine e. mõõdukas palavik

Kaenla alt mõõdetud temperatuur on 38,6-39 °C. Kehatemperatuuri langetamiseks mõõduka palaviku puhul sobivad kõik eeltoodud ravivõtted.

Lisaks on palavikku langetavad ravimid, mida võib hakata andma, kui kehatemperatuur on tõusnud üle 38,5 °C. Kõige enam kasutatakse paratsetamooli. Paratsetamoolil on temperatuuri langetav ja valuvastane toime. Imikutele, väikelastele, aga ka suurematele lastele, kes oksendavad, on hea ja mugav manustada paratsetamooli sisaldavaid ravimküünlaid e. suposiite. Ravimküünalde kasutamisel on vaja jälgida, et laps küünalt kohe välja ei punnitaks. Selle vältimiseks tuleks pärast küünla pärakusse lükkamist natuke aega tuharaid koos hoida. Kui Teil pole aga kodus vajaliku suurusega ravimküünlaid, siis sobivad paratsetamooli sisaldavad siirupid ning suurematele lastele ka tabletid.

Paratsetamooli annustamine

Paratsetamooli annus on 10-15 mg lapse kehakaalu iga kilogrammi kohta. Kui Teie arst pole määranud teisiti, siis tavaline soovitus palaviku puhul on:

Paratsetamooli mõju kestab 4-6 tundi, pärast ravimi kasutamist peaks palavik langema paari tunni jooksul 1-1,5 kraadi võrra. Kui palavik tõuseb uuesti, võib ravimi andmist 6 tunni pärast korrata, kuid reeglina mitte rohkem kui 3-4 korda ööpäevas. Ilma oma arstiga nõu pidamata ei tohi lastele anda paratsetamooli kauem kui kolm päeva.

NB! Meeles tuleb pidada, et paratsetamooli võivad sisaldada ka mitmesuguste muude nimetustega külmetushaiguste ravimid. Seega – kui annate lapsele veel muidki käsimüügiravimeid, lugege kindlasti ravimiga kaasas olevat infolehte!

Kõrge palavik

Temperatuur üle 39,5 °C on kõrge palavik ja üle 40,0 °C väga kõrge palavik.

 • Selline palavik vajab kindlasti ravimi andmist! Annuseid vaadake eestpoolt.
 • Ärge hakake last vee ja viinaga üle hõõruma, kui tal on külmavärinad! Vappekülmaga laps tuleb esialgu tekiga katta ja seejärel talle palavikku langetav küünal panna. Niipea kui lapsel hakkab soe, tuleb tekk pealt ära võtta. Õhukesest särgist ja õhukesest linast piisab täiesti.
 • Kui laps on kahvatu, käed-jalad jahedad, keha aga tulikuum ja kehatemperatuur tõuseb kiiresti, on lapsel palavikukrampide tekke oht!
 • Kahvatut ja jahedat last ei tohi leige veega ega viinaga üle hõõruda! Tuleb anda palavikku langetavat ravimit ja katta laps soojalt kinni. Lapse käsi-jalgu võib veidi hõõruda, et veri paremini ringi käima hakkaks. Alles siis, kui lapse nahk muutub roosaks, võib teha palavikku langetavaid ja jahutavaid protseduure.
 • Jälgige, et ka kõrge palavikuga laps saaks rohkelt juua! Kehatemperatuuri tõus 1 kraadi võrra suurendab organismi vedelikuvajadust 10% võrra. Seega, kui lapsel on palavik üle 39 kraadi, vajab ta vedelikku kuni kolmandiku võrra rohkem kui tervena.

Millal pidada nõu oma arstiga?

 • Kui palavik on alla 3 kuu vanusel imikul.
 • Palavikuga kaasnevad valud: kõhuvalu, seljavalu, kõrvavalu, peavalu.
 • Palavikus laps kaebab, et pissida on valus, urineerib väga sageli või hoopis harva.
 • Palavikus laps lonkab.
 • Palaviku põhjus on arusaamatu või lapsel on hiljuti olnud palavik ja nüüd on lühikese aja järel uus temperatuuri tõus.
 • Palavik püsib rohkem kui 3 päeva.

Millal kutsuda kiirabi?

 • Laps on loid, temperatuur on 40 °C ja kõrgem.
 • Laps oksendab, on loid ja uimane.
 • Laps hingab raskelt, kähisevalt või kõõksuvalt.
 • Palavikus lapse nahale tekivad verevalumid.
 • Lapsel on krambid.

NB! Kui kutsute kiirabi, siis öelge kindlasti, kas ja mida te juba palaviku langetamiseks teinud olete ning kuidas on palavikku mõõdetud.

Mida teha, kui lapsel on palavikukrambid

Kui lapsel tekib krambihoog:

 • ärge takistage lapse liigutusi, kuid jälgige, et ta end ei vigastaks,
 • keerake laps külili,
 • vabastage kaelus, et hingamine oleks vaba,
 • ärge pakkuge midagi juua,
 • ärge püüdke midagi suhu panna,
 • ärge jätke last järelevalveta,
 • pärast krampi võib tekkida lühiajaline sügav uni.

Kui hoog on alanud, ei ole võimalik seda peatada. Krambihoo ajal inimene ei hinga, südamemassaaz või suust suhu hingamine ei ole vajalik.

Kuidas leida kinnitust oma tegevusele?

Kõigepealt teadke, et palavik ei lange enne, kui haigus hakkab taanduma või organism jagu saama haigusetekitajatest. Seega on palavikku langetavaid tegevusi vaja võib-olla mitu korda korrata.

Püüdke säilitada rahu! Kui Teie olete rahulik, tunneb ka Teie laps end turvalisemalt.

Tegelikult Te ju teate, mida teha, ja kui ei tea, saate alati küsida nõu oma arstilt!

Allikas: Lastehaigla